Деталі
Мова йде про вакцину ASTRAZENECA корейського виробництва.
Інформація надана МОЗ, свідчить, що вакцина має термін придатності в межах 6 місяців, який спливав 31 травня 2021 року. Вакцина ж була поставлена в Україну 23 квітня 2021 року. Загалом мова йде про понад 300 тисяч доз.
Окремі партії вакцини Comirnaty від Pfizer, яка також має, відповідно до наданої МОЗ відповіді піврічний термін придатності, постачалися з “запасом” придатності не більше двох місяців.
Зважаючи на темпи вакцинації, виникає питання чи встигли використати вакцини до того, як термін сплив?
У МОЗ частково відповіли на це питання.
Цитата:
“Наголошуємо, що вакцини Covishield/AstraZeneca (Серія 4120Z027) та Comirnaty/Pfizer-BioNTech (серії CTMAV513, CTMAV525 та CTMAV522) були використані у повному обсязі до закінчення терміну придатності”, — йдеться у відповіді наданій МОЗ.
Covishield/AstraZeneca (Серія 4120Z027). У відповіді, наданій МОЗ, вказано наступне: Covishield/AstraZeneca (Серія 4120Z027), виробництва Індії, була поставлена в Україну 23 лютого 2021 року. Вироблена вакцина була 26 грудня 2020 року, а термін придатності її сплив 23 червня.
А далі цікава помилка виконавця відповіді. Під серійними номерами CTMAV513, CTMAV525 та CTMAV522 — в таблиці-додатку вказані ті самі “спірні” партії корейської ASTRAZENECA, а у листі (цитату з якого ми навели вище) — Comirnaty/Pfizer-BioNTech. То яку ж вакцину встигли використати до закінчення терміну придатності?
Цитата:
“Вакцини проти COVID-19 в Україні ефективні та безпечні. Всі вони використовуються для щеплення проти коронавірусної хвороби із дотриманням всіх необхідних вимог, зокрема чинного терміну придатності”, — запевнили в МОЗ.
Журналіст УНН намагався дізнатися, вакцинами яких саме партій та з яким терміном придатності наразі щеплюють українців. Однак, у МОЗ лише наголосили, що вказані окремо партії (термін придатності, яких вже сплив) були використані раніше, всі ж інші або теж використанні, або використовуються на сьогодні. Та сказати, чим саме на даний момент щеплюють українців не змогли через логістику процесу, який триває безперервно.
Додамо
Раніше головний інфекціоніст, заслужений лікар України Ольга Голубовська в інтерв’ю УНН не виключила можливості постачання в Україну вакцин з граничним терміном придатності або ж із порушенням холодового ланцюга транспортування і зберігання.
Голубовська вважає, що цілком може виникнути ситуація, коли Україна отримає ті вакцини, які інші країни не встигли використати до закінчення терміну придатності. Вона нагадала, що міжнародними закупівлями вакцин відає Crown Agents, що раніше вже здійснювала міжнародні закупівлі медпрепаратів та щодо якої є висновки Рахункової палати, які говорять про те, що в Україну поставлялися ліки з граничним терміном придатності.
Цитата:
“Абсолютно повториться. І буде повторюватися, — заявила лікар, коментуючи можливість поставки в Україну вакцин з граничним терміном придатності або прострочених. — Тут Міністерство охорони здоров’я має жорстко протидіяти. Вони повинні сказати: "Вибачте, але це життя і здоров’я наших громадян". І я абсолютно не розумію, чому це неможливо”.
Голубовська, посилаючись на свій багаторічний досвід роботи на міжнародному рівні, заявила, що про людей і наслідки для їх здоров’я ніхто не думає. Вона вважає, що найменшою шкодою від викристання протермінованої або зіпсованої вакцини буде її нефективність.
Контекст
Раніше УНН повідомляв про те, що журналіст знайшов раптові зміни в інструкції зі зберігання вакцини від Pfizer для України, у якій йшлося, що вакцину можна зберігати 31 день при температурі від +2°C до +8°C замість 5 днів, як було передбачено раніше. Через кілька днів після появи цієї інформації МОЗ опублікувало повідомлення про зміну умов зберігання вакцини.
У МОЗ повідомили, що ще в травні 2021 року, після серії нових досліджень, виробник вакцини Comirnaty — компанія Pfizer звернулася до національних та міжнародних регуляторних органів з охорони здоров’я з проханням послабити вимоги до холодового ланцюга своєї антиковідної вакцини, зокрема дозволити зберігати нерозведений препарат при температурі від +2°C до +8°C протягом місяця, замість 5 днів.
“МОЗ розглянув прохання компанії і дозволив після розморожування зберігати нерозведену вакцину Comirnaty/Pfizer-BioNTech при температурі від +2°C до +8°C протягом 31 дня, замість 5 днів, як було раніше. Ця норма застосовується до партій вакцини, термін придатності яких закінчується після 30 квітня 2021 року”, — повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.
Відповідні зміни набули чинності відповідно до наказу МОЗ України від 09.06.2021 № 1163 “Про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів (медичних імунобіологічних препаратів)” і внесені зміни до реєстраційних матеріалів.
Варто відзначити, що на офіційному сайті виробника до сьогодні немає жодної інформації про зміни щодо тривалості зберігання нерозведеної вакцини. Виробник як і раніше в своїй офіційній інструкції рекомендує зберігати розморожену вакцину не більше 5 днів при температурі +2 — +8.
Виходячи з цього, можна припустити, що виробник досі не отримав офіційного дозволу від регуляторних органів на такі зміни умов зберігання.
Паралельно з цим в Харківській області через порушення при транспортуванні вакцини Comirnaty/Pfizer було зіпсовано близько 10 тис. доз вакцин. МОЗ перевіряє обставини і встановлює, чи справді були порушення.