У резолюції йдеться про численні факти знущань, викрадень, довільні висилання та сексуальне насильство. Відзначається, що співробітники правоохоронних органів Білорусі застосовували насильство по відношенню до мирних демонстрантів, повідомляє Радіо Свобода.
Країни-учасниці РПЛ ООН закликали “припинити застосування надмірної сили щодо мирних демонстрантів”, покласти край “свавільним арештам”, а також звільнити всіх “політв’язнів, журналістів, захисників прав людини” та інших затриманих в ході протестів.
Рада ООН з прав людини закликала владу Білорусі “вступити в діалог з політичною опозицією, в тому числі з Координаційною радою і громадянським суспільством”, а також “виконувати зобов’язання відповідно до норм в області прав людини”.
Як пише видання, раніше 18 вересня в ході обговорення ситуації в Білорусі відбувся обмін думками між учасниками засідання РПЛ. В Білорусь необхідно направити моніторингову місію для встановлення фактів порушення прав людини, заявила екскандидат в президенти Білорусі Світлана Тихановська під час свого виступу по відеозв’язку перед Радою ООН з прав людини. Представник білоруської опозиції заявила про необхідність міжнародного втручання в ситуацію в республіці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Аваков відповів на закиди Лукашенка: Україна не втручається у внутрішні справи інших країн
Офіційний представник Мінська при відділенні ООН в Женеві Юрій Амбразевіч попросив припинити трансляцію Тихановської. За словами постпреда, виступ не передбачено процедурою заходу.
“Виступ окремо обраних громадян Республіки Білорусь не може розглядатися прийнятним”, — підкреслив Амбразевіч. Він також заявив, що в країні немає політичних в’язнів і відкинув звинувачення в сексуальному насильстві стосовно затриманих на акціях протесту.
Припинення дебатів по Білорусі також зажадали Росія, Китай і Венесуела. Представники цих країн заявили про порушення формату термінових дебатів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна, США і ще 27 країн засудили відключення Інтернету в Білорусі
Напередодні стало відомо, що розслідування можливих порушень прав людини в Білорусі в рамках так званого Московського механізму почало ОБСЄ. В експертну комісію увійшли представники 15 європейських країн, а також Канада і США. Вони повинні представити свої висновки протягом двох місяців.
У заяві ОБСЄ йдеться, що Мінськ раніше не відповів на пропозицію організації про посередництво в організації діалогу між владою і опозицією.
45/L.1 "Situation of #HumanRights in #Belarus in the run-up to the 2020 presidential election & its aftermath", requesting @mbachelet to monitor, present an oral update in 2020, & submit a written report at #HRC46, was adopted by vote: 23 in favor, 22 abstentions & 2 against https://t.co/JzINmBaTvZ pic.twitter.com/1SDlbt0xds
— HRC SECRETARIAT (@UN_HRC) September 18, 2020