Деталі
Він закликав знизити градус конфронтації, викликаний підтримкою США нібито “українських протеже”.
“Курс на втягування Києва до НАТО з перспективою появи біля наших кордонів ударних ракетних комплексів створює неприйнятні загрози безпеки Росії, провокуючи серйозні військові ризики для всіх залучених сторін, аж до масштабного конфлікту в Європі”, — сказав міністр в інтерв’ю боснійсько-герцеговинській газеті з нагоди 25-річчя з дня встановлення дипломатичних відносин між РФ та Боснією і Герцеговиною (цитата по сайту МЗС РФ).
За словами дипломата, перш за все “необхідно знизити градус конфронтації, викликаної тим, як американські колеги „опікують“ своїх українських протеже”.
Говорячи про ситуацію на сході України, міністр згадав бесіду президентів РФ і США Володимира Путіна і Джо Байдена, яка відбулася на початку грудня у форматі відеоконференції. Як заявив Лавров, переважне місце у розмові зайняла проблематика “пов’язана з українською кризою і відсутністю прогресу у виконанні Мінських угод”.
“Президент Росії Володимир Путін на конкретних прикладах проілюстрував деструктивну лінію Києва, спрямовану на демонтаж „Мінська“ і домовленостей, досягнутих в „нормандському форматі“, висловив серйозну заклопотаність з приводу провокаційних дій України проти Донбасу”, — додав Лавров думку Москви.
Раніше
Заступник Міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков в інтерв’ю спеціалізованому журналу “Международная жизнь” заявив, що одна з цілей Москви — “виключити вступ України до НАТО”.
Контекст
Раніше російська сторона критикувала політику НАТО щодо активного розширення, особливо — на схід. Генсек НАТО Єнс Столтенберг нагадав про обіцянки альянсу “з часом” прийняти в нього Україну і Грузію. Росія неодноразово називала вступ України до НАТО “червоною лінією” для себе.
17 грудня МЗС Росії опублікувало проект договорів з США і НАТО про гарантії безпеки. РФ хоче юридично закріпити відмову від прийому до НАТО “держав, що раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік”. США визнали деякі пропозиції неприйнятними. Вашингтон планує обговорити побоювання Росії з приводу безпеки з європейськими партнерами. ЄС виступив за обговорення безпеки в рамках вже існуючих форматів.
Пізніше в МЗС РФ заявили, що очікують від США “термінової прямої відповіді” щодо пропозицій щодо НАТО.