Зазначене питання обговорювалось у Рахові, під час розгляду охорони нематеріальної культурної спадщини та підтримки приватно-державного партнерства.
В ОДА назвали потребу занести гуцульську овечу бриндзю до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини та до інших міжнародних списків цілком виправданою: “особливий продукт, технологія і місце його виробництва повинні отримати визнання в Україні та за її межами”, — пояснили в ОДА. Зазначається, що таку ініціативу обговорили представники Закарпатської ОДА із Асоціацією виробників традиційних карпатських високогірних сирів, представниками консульств Угорщини та Польщі в Україні у Рахівській РДА.
“Основним результатом зустрічі стало підписання документа, згідно з яким розпочинається процес віднесення гуцульської бриндзі до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини”, — повідомили в ОДА.
Додається, що відповідний Лист-згоду громадськості про передачу елемента для внесення його до регіонального переліку НКС з подальшим просуванням до Національного реєстру та Міжнародних списків підписав голова Асоціації виробників традиційних карпатських високогірних сирів Анатолій Павлюк.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Культура приготування борщу” поповнить Нацперелік нематеріальної спадщини України
Зазначається, що ініціативу рахівчан підтримали й іноземні дипломати, серед них, зокрема, Консул Республіки Польща у Львові Томаш Коваль, який побажав закарпатцям успіху на шляху до втілення цього амбіційного задуму, щоб гуцульську бриндзю внесли у Нацперелік України та у відповідні реєстри ЄС.
“Національна кухня — невід’ємна частина кожної культури та туризму”, — сказала аташе із питань зовнішньої Генерального консульства Угорщини в Берегові Чізмадіа Александра.
Раніше кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку спадщини людства ЮНЕСКО.