Автори законопроекту наголошують, що протягом останніх років в Україні загостилася проблема поширення АЧС.
“Так, у 2016 — 2017 роках було 91 та 140 випадків виявлення АЧС відповідно. Розповсюдження АЧС напряму пов’язано з відсутністю дієвого державного контролю при внутрішньодержавному переміщенні живих тварин та харчових продуктів тваринного походження, у тому числі відсутність повноважень у Національної поліції для перевірки транспортних засобів.Заходи з ліквідації АЧС є колосальними як для держави, так і суб’єктів господарювання та громадян”, — йдеться у пояснювальній записці.
Для вирішення проблеми нардепи пропонують упорядкувати подвірний забій свиней. А саме із 1 січня 2020 року пропонується заборонити забій домашніх тварин, птиці, кролів, нутрій не в бійні, яка має експлуатаційний дозвіл. Ця норма не стосується обсягів забою до 10 голів домашньої птиці, кролів, нутрій у день.
Документ також передбачає жорсткість умов простежуваності харчової продукції тваринного походження: за порушення вимог щодо її забезпечення пропонується запровадити штраф у розмірі від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-850 грн).
У разі продажу свинини оператори ринку матимуть надавати повну інформацію для простежуваності продукту.
Нагадаємо, з 2016 року в Україні було утилізовано близько 80 тис. голів свиней, а збитки від епідемії АЧС вже перевищують 1 млрд грн.
Нездатність влади ефективно реагувати на поширення хвороби привела до значного подорожчання свинини і сала.
Додамо, що за словами нардепа Сергія Тригубенка, подолати АЧС уповноваженим органам заважає відсутність професійних кадрів.