Хвороба Альцгеймера — найбільш поширена форма недоумства. Як правило, від неї страждають люди старше 65 років, але в рідкісних випадках хвороба зустрічається і у більш молодих людей. За даними 2019 року, від хвороби Альцгеймера або пов’язаних з нею нейродегенеративних захворювань страждає близько 50 млн людей по всьому світу.
Вчені вважають, що головна причина цього захворювання полягає в тому, що в мозку накопичується патогенний білок — бета-амілоїд. Він являє собою уривки білка APP, який грає важливу роль у формуванні зв’язків між нейронами. За поки невідомих причин процес переробки цього білка порушується.
Донанемаб, який розробляють фахівці Eli Lilly, націлений на одну з форм бета-амілоїду — N3pG. Друга фаза клінічних досліджень, в якій брали участь 272 пацієнта з хворобою Альцгеймера різної тяжкості, показала, що після прийому цього препарату у 32% пацієнтів хвороба прогресувала набагато повільніше, ніж у тих людей, хто замість ліків приймав плацебо.
Якщо це дійсно так, це буде першим випадком такого роду: за словами професора Університету Південної Кароліни Лона Шнайдера, як передавало напередодні видання The New York Times, раніше клінічні дослідження препаратів проти цього захворювання або не досягали успіху на другій стадії, або відразу переходили до третьої фазі і провалювалися вже там.
Однак перевірити, чи дійсно друга фаза пройшла успішно, поки не можна: компанія поки не опублікувала якихось конкретних даних, достовірність яких могли б оцінити не беруть участь у розробці препарату фахівці. Eli Lilly обіцяє оприлюднити детальніші дані на науковій конференції, а також опублікувати результати в рецензованому науковому журналі.