Деталі
У період з 2011 по 2020 рік в Катарі загинули 5927 мігрантів з Індії, Бангладеш, Непалу і Шрі-Ланки. Крім того, за даними посольства Пакистану в Катарі, за 2010-2020 роки в країні загинули 824 пакистанських робітників.
Загальна кількість загиблих мігрантів, як пише The Guardian, може бути вище, оскільки дані, зібрані виданням, не враховують інформацію про багатьох мігрантів з інших країн, в тому числі Філіппін і Кенії. Крім цього не враховуються дані про смерті, які сталися в кінці 2020 року.
Хоча зареєстровані смерті не кваліфікуються по діяльності або місцю роботи, цілком ймовірно, що багато хто з загиблих робітників були зайняті в інфраструктурних проектах чемпіонату світу, говорить Нік Макгіхан, директор FairSquare Projects, правозахисної організації, що спеціалізується на правах працівників в країнах Перської затоки. “Значна частина трудових мігрантів, які померли з 2011 року, знаходилися в країні тільки тому, що Катар виграв право на проведення чемпіонату світу з футболу”, — сказав він.
Контекст
Рішення провести Чемпіонат світу 2022 року в Катарі викликало суперечки з самого оголошення в грудні 2010 року. Йшлося про фактичний підкуп ФІФА. Влада Катару на початку 2010-х років уклала з ФІФА контракти на загальну суму 880 млн доларів. Як писало The Times з посиланням на документи, які опинилися в розпорядженні редакції, це фактично було платою за право провести чемпіонат світу 2022 року.
За даними видання, в листопаді 2010 року, за три тижні до засідання виконкому ФІФА, на якому Катар був обраний місцем проведення ЧС, телекомпанія Al Jazeera підписала з ФІФА контракт на показ футбольних матчів на Близькому Сході і в Північній Африці з 2015 по 2022 рік. Загальна сума контракту склала 400 мільйонів доларів, причому 100 мільйонів з цієї суми були прямо прописані як бонус ФІФА в разі, якщо Катар отримає право на проведення чемпіонату.
Al Jazeera належить шейху Катару Хамаду бін Халіфі Аль-Тані. Сума контракту, зазначали ЗМІ, приблизно в п’ять разів перевищує аналогічні угоди на ТВ-покази матчів для близькосхідного регіону.
Через три роки дочірня компанія Al Jazeera beIN уклала з ФІФА ще один контракт, на 480 мільйонів доларів. Видання нагадує, що тоді комісія під керівництвом Майкла Гарсії проводила розслідування корупції у ФІФА, в тому числі при визначенні країн-господарок ЧС-2018 і ЧС-2022. Незабаром після цього контракту ФІФА відмовилася публікувати повну версію звіту, незважаючи на публічні вимоги Гарсії зробити це.