Деталі
Виборча комісія зареєструвала в цілому 23 кандидата на 101 місце в парламенті. Серед них два виборчі блоки, 20 політичних партій і незалежний кандидат.
Буде відкрито 2 150 виборчих дільниць, з яких 150 — за межами країни і 41 — для громадян з правом голосу в населених пунктах на лівому березі Дністра.
У Молдові в день виборів за дотриманням громадського порядку стежитимуть понад 6 тисяч поліцейських. Заступник начальника поліції Марін Максіан повідомив, що в день голосування не виключені провокації на виборчих дільницях.
Як розповів Максіан, забезпечувати громадський порядок в день виборів по всій країні будуть 6 630 співробітників поліції. З них 4 946 поліцейських чергуватимуть біля виборчих дільниць. Ще 292 співробітника поліції будуть складати протоколи в разі порушень, 727 поліцейських будуть відповідати на дзвінки та повідомлення в службу 112.
Марін Максіан також повідомив, що поліція “має інформацію про можливі провокації в день голосування, за якими стоять кандидати на виборах”. Ці провокації, готуються “в зоні безпеки на Дністрі і націлені на перешкоджання голосуванню виборців з Лівобережжя”. Максіан запевнив, що поліція буде оперативно блокувати подібні порушення.
Політична ситуація у країні
Дострокові парламентські вибори у Молдові пройдуть в неділю, 11 липня. У них беруть участь 20 партій, два виборчі блоки і один незалежний кандидат. Виборчі дільниці працюватимуть з 7:00 до 21:00. Вибори визнають такими, що відбулися, якщо в них візьмуть участь не менше 30% виборців. Для проведення виборів ЦВК надрукував 3,5 млн бюлетенів, з яких 2,8 млн розподілив по виборчих дільницях в Молдові, решта — за кордоном.
Основними фаворитами — згідно з опитуваннями — є Партія дії і солідарності (ПАС, права, президентська) і Виборчий блок комуністів і соціалістів (БЕКС).
Шанси потрапити до парламенту також мають виборчий блок “Ренато Вусатий” колишнього мера Бельца, скандального бізнесмена, який не приховує своїх зв’язків з кримінальним світом у Росії, а також партія “Чор”, що представляє інтереси російськомовного населення. Фактично, Ілан Чор навіть не знаходиться на території республіки, його оголосили в міжнародний розшук після того, як його звинуватили у справі “Крадіжки мільярда” про розкрадання близько мільярда доларів з банківської системи республіки в 2012 і 2015 роках.
На думку деяких спостерігачів у Кишиневі, вперше з’являється можливість того, що права партія — ПАС — отримає достатньо голосів, щоб сформувати більшість у парламенті, що дозволить президенту Майї Санду реалізувати свою програму реформ.
Санду, вдалося розпустити нинішній парламент, в якому домінують проросійські соціалісти і їхні комуністичні союзники, а також партія “Чор”, незважаючи на перешкоди, створювані Соціалістичною партією Ігоря Додона, яка звернулася до суду.
Як і в попередніх кампаніях, соціалісти і комуністи, покладалися на антиєвропейську програму і на політику зближення з Росією, побоюючись, що прихід до влади проєвропейських партій, означатиме відключення газу і “нову війну на Дністрі”, як заявив в п’ятницю Ігор Додон.
Більш того, “якщо праві спробують не визнати нашу перемогу в парламенті, ми вийдемо на вулиці в знак протесту”, — сказав Додон.
На думку аналітиків, те, як буде виглядати майбутній парламент, залежить як від мобілізації молдавської діаспори в західних країнах, так і від того, як буде “мобілізований” придністровський електорат.
Нагадаємо, 28 квітня Майя Санду оголосила, що підписала указ про розпуск парламенту і назначила дострокові вибори до законодавчих органів на 11 липня.