Історія прийняття
Підготовка перших проектів Конституції України розпочалася у 1992 році. Однак, жоден з них так і не потрапив на розгляд до парламенту.
8 червня 1995 року під час гострого протистояння тодішніх президента України Леоніда Кучми та голови Верховної Ради Олександра Мороза був підписаний Конституційний договір ( так звана мала Конституція).
12 березня підготовлений проект нової Конституції України був рекомендований до розгляду у Верховній Раді.
4 червня 258 депутатів з численними поправками підтримали його у першому читанні. Однак, процес підготовки документу до другого читання забуксував.
26 червня Кучма підписав указ про проведення 25 вересня 1996 року всеукраїнського референдуму про схвалення проекту Конституції України в редакції від 12 березня, який передбачав розпуск Верховної Ради.
У відповідь на це депутати 27 червня прийняли рішення про проведення безперервного засідання з прийняття Конституції. 28 червня, після більш ніж 24-х годинного засідання, о 09:18 315 депутатів прийняли Конституцію України. Того ж дня Кучма скасував свій указ про референдум.
Цікаві факти
— з 1992 до 1996 року було представлено 15 проектів Конституції України;
— Україна прийняла нову Конституцію останньою з усіх колишніх республік радянського союзу. У 1991-96 роках незалежна Україна жила за конституцією урср, до якої постійно вносилися поправки;
— з 1996 року до Конституції України було внесено 8 змін
Як будемо відзначати
Через військовий стан вихідний на День Конституції скасований, 28 червня буде робочим днем.
Попри це, в українських містах заплановані певні заходи.
Зокрема, у Києві, як повідомляє КМДА, для всіх бажаючих відбудуться тематичні екскурсії.
Екскурсія “Тисячолітній шлях Конституції”, під час якої кияни та гості столиці дізнаються про перші закони давньоруської держави, Війська Запорозького та УНР, а також почують, як приймався Основний Закон незалежної України.
Екскурсія “Конституція — від Пилипа Орлика до Основного Закону України”, під час якої можна буде ознайомитися з Основним Законом України від часів його першої розробки до сьогодення.
Екскурсія “Шляхами українського права”, під час якої можна буде почути про складний процес становлення конституційного права в Україні, а також дізнатися про людей та події, які мали визначальний вплив на цей процес.
В Одесі заплановані виставка дитячих малюнків “Моя квітуча Україна”, флешмоб “Розквітай, Україно!”, челендж для юних фотоаматорів “Я — патріот України!”.
Відбудуться цікаві інформаційно-просвітницькі та патріотичні заходи, спрямовані на поширення знань про Конституцію України.
У Львові 28 червня, о 10 годині у парку “На Валах” розпочнеться урочиста церемонія підняття Державного Прапора України та святкова програма за участі музичних та хореографічних колективів.
Також відбудеться виставка українських фотохудожників “100 миттєвостей України”.
Святкові заходи відбудуться і в інших містах України.