“Схоже, що 2021 рік може стати роком нових технологічних проривів та відкриттів. Поки американці, китайці чи німці освоюють космос, в Україні розбудовують “розумні міста” тут, на Землі. Причому технології цифровізації впроваджують не лише у столиці, але й у невеликих містах та громадах”, - зазначив Юрій Назаров.
Експерт зауважив, що в Україні немає фінансової можливості будувати розумні міста “з нуля”. Реалізація таких проектів як Тянцзинь Еко Сіті, що споруджується поблизу Китаю й Сингапуру, чи Масдар в ОАЕ є надзвичайно затратною та довготривалою (жодне з таких міст ще не побудоване до кінця).
“Поки що ми рухаємося альтернативним шляхом: вбудовуємо смарт-технології в уже існуючі міста, як це роблять Відень, Берлін, Копенгаген, Париж, Амстердам, Нью-Йорк, Сингапур, Токіо та інш. Навіть не маючи великих бюджетів, вже існуюче місто може значно покращити життя своїх громадян, впроваджуючи точкові smart city проекти”, - пояснив голова ініціативи SmartCity.UA.
Юрій Назаров навів приклад міста Києва, де вже реалізовано більше ніж 40 проектів з цифровізації, сукупне фінансування яких було в десятки разів менше, ніж в інших столицях Європи. Власні smart city проекти сьогодні розбудовують команди фахівців у Харкові, Львові, Івано-Франківську, Запоріжжі, Дніпрі, Вінниці, Полтаві, Дрогобичі, Мукачеві. Основні сфери та напрямки трансформації у цих містах: е-демократія та управління містом, освіта, медицина, екологія, житлово-комунальне господарство, міська мобільність, безпека, туризм, інвестиції та бізнес.
“Так, у Мукачеві, яке за підсумками 2020 року визнали найкращим цифровим та мобільним містом в Україні з населенням до 100 тис. осіб, в минулому році запустили веб-портал Smart City Мукачівської територіальної громади. У Полтаві в 2020 році реалізували першу версію Poltava Smart City та продовжили роботу над розробкою інструментів системи – веб-порталу і додатку E-Poltava”, - каже голова ініціативи SmartCity.UA.
Окрім того, у Вінниці вже декілька років працює автоматизована система управління ЖКГ на хмарній платформі Microsoft, доступні й інші електронні сервіси. У Дніпрі серед smart рішень – розумні зупинки, на яких є підзарядки для мобільних телефонів, Wi-Fi, інформаційне табло та світильники; єдиний електронний квиток в метро і трамваї; система розумних світлофорів та ін.
“Якщо в Україні, нехай і поступово, будуть з’являтися все нові і нові smart city рішення, то футуристичне майбутнє ми скоро будемо спостерігати не тільки на екранах смартфонів, але й станемо його повноцінними складовими. Головне пам’ятати, що, прагнучи стати надсучасним, місто не повинно ставити перед собою завдання втілення найактуальніших інновацій будь-якою ціною. А це означає, що найважливішим етапом втілення smart city є попередній аналіз ситуації, оцінка потреб і можливостей громади та реалістична постановка цілей”, - підкреслив голова ініціативи SmartCity.UA Юрій Назаров.