Цитата
“Під час своєї першої поїздки у 2022 році Високий представник/віце-президент Жозеп Боррель відвідав Україну 4-6 січня. Це був перший раз, коли він вирушив на схід України та на лінію зіткнення. Під час візиту Боррель підтвердив, що Європейський Союз залишається найнадійнішим партнером України в цей критичний час, і підтвердив постійну підтримку ЄС суверенітету та територіальної цілісності України у світлі нарощування російської армії вздовж кордону з Україною”, — йдеться у заяві.
Деталі
Зокрема зазначається, що візит на лінію зіткнення разом із міністром закордонних справ України Кулебою дав можливість на власні очі побачити драматичні наслідки конфлікту та його вплив на життя людей за останні вісім років. У цьому контексті Боррель високо оцінив роботу міжнародних організацій, неурядових організацій та українського уряду, які працюють на місцях.
Також він нагадав, що будь-яка подальша військова агресія проти України матиме серйозні наслідки та тяжкі витрати для Росії, і наголосив на координації ЄС із США, НАТО та іншими однодумцями і наголосив на необхідності негайної деескалації напруженості Росії та повного виконання Мінських домовленостей.
Боррель висловив чітку підтримку зусиль у врегулюванні конфлікту та роботі Тристоронньої контактної групи та Нормандського формату.
“Боррель підтвердив, що в Європі немає безпеки без безпеки України, і будь-які дискусії щодо європейської та української безпеки повинні включати Європейський Союз та Україну. Він додав, що ці дискусії мають ґрунтуватися на зобов’язаннях та зобов’язаннях ОБСЄ та ООН та зміцнювати їх”, — йдеться у заяві.
Також, Боррель після зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем, наголосив на важливості комплексних реформ як засобу посилення стійкості України в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також нагадав про політичну, фінансову та економічну підтримку, надану Україні з початку конфлікту в Україні в розмірі понад 17 мільярдів євро.
“Візит відбувається в критичний момент напередодні неформального засідання Ради закордонних справ (засідання Гімніча) наступного тижня і неформальної ради з міністрами оборони, а також початку дискусій між Росією, США та НАТО”, — йдеться у заяві.
Нагадаємо
Високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки відвідав схід України. Зокрема, з міністром закордонних справ Дмитром Кулебою він завітав до сервісного центру на Луганщині.
Зауважимо, що Боррель є першим за весь час російської агресії Високим представником ЄС із закордонних справ і політики безпеки, який відвідав лінію розмежування на сході країни.
Контекст
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
17 грудня Росія направила США і НАТО пропозиції щодо безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Москва презентувала свій графік переговорів із США, НАТО та ОБСЄ щодо “гарантій безпеки” — у межах російсько-американського діалогу на високому рівні в Женеві 10 січня, потім на засіданні Ради Росія-НАТО 12 січня у Брюсселі, а 13 січня у Відні на засіданні постійної ради ОБСЄ.
Очільник дипломатії Євросоюзу Жозеп Боррель вважає абсурдними умови, за яких так звані “гарантії безпеки”, яких вимагає Росія, обговорювалися б без Європи.
Україна заявила про бажання брати участь у консультаціях.