При цьому, за словами експерта монополія ринку спирту далеко не єдина проблема алкогольної галузі в Україні. Не менш вагома перешкода її розвитку — це тіньовий ринок, який сягає 60%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заплатити за боротьбу з тіньовиками нардепи пропонують виробникам алкоголю
“Це неоднозначне питання (щодо утворення вільного ринку спирту, — ред.), бо у багатьох країнах зберігається монополія на виробництво спирту. В Україні ж найбільша проблема — це не лише монополія, а й тіньовий ринок — до 50-60% спирту виробляється зараз в тіні. І у разі демонополізації, виникає питання, що робитимуть невеликі підприємства, який є багато в регіонах України, які зараз мають певну роботу, і люди отримують зарплату. Очевидно, що в результаті приватизації, такі підприємства можуть бути закриті. А з іншої точки зору, Україні потрібно доприватизувати великі державні монополії. Можливо тоді ринок буде більш ефективним і не буде завищень цін збоку монополіста „Укрспирту“, бо це теж на сьогодні проблема,” — сказав він.
В.Поворозник додав, що розраховувати на появу в Україні вільного ринку спирту можна буде лише тоді, коли на це з’явиться політична воля.
“Вільний ринко спирту може запрацювати тоді, коли будуть законодавчі ініціативи. Якщо буде прийнято закон, то, звичайно, виникне певний операційний час, поки приватний виробник почне безпосередню діяльність. Але загалом, треба десь півроку після прийняття закону... Однак, на це потрібна політична воля, в першу чергу. Тут треба розуміти групи інтересів, оскільки це дуже цікавий ринок,” — додав він.
Нагадаємо, ціни на спирт для виробників алкогольної продукції протягом останнього часу зросли на 20%. Це, у свою чергу, негативно позначається на ціни готового алкоголю, а також сприяє розвитку тіньових схем на ринку.
За словами генерального директора компанії Eastern Beverage Trading Ольги Івушкіних, частка тіньового сегмента ринку алкогольних напоїв протягом останніх 6 років зросла з 15-20% до 45-59%. При цьому, держава поки воліє не помічати стагнацію легального ринку.