Цитата
“Потрібно влітку цього року готуватися до опалювального сезону наступного року. Тобто ремонтувати блоки, забезпечувати вугіллям склади відповідно, всю систему зробити так, щоб ми наступний опалювальний сезон забезпечували себе своєю електроенергією. Ми це можемо робити. У нас 13 блоків зараз тільки теплових станцій в ремонтах. Якби цього не було, то не було би проблем. У нас блок на Хмельницькій станції, я сподіваюся, найближчими днями він вже вийде з ремонту, якби зараз не ремонтувався, а це тисяча мегават, це серйозний блок, проблеми не було б. У нас обсяги того ж імпорту з Росії 200 мегават. А один блок — це тисяча мегават”, — відзначив Вітренко.
Деталі
За його словами, Росія має значний вплив в енергетиці як в Україні, так і в Європейському союзі.
“Фірташ сидить в Австрії. Хто за нього дав викуп? Російський олігарх, пов’язаний з Путіним. Ви думаєте, що Фірташ не залежить від путінського режиму?.. І таких багато речей... У Європі багато людей працює з росіянами в енергетиці, з „Газпромом“, з „Росатомом“. „Росатом“ хоче будувати в Угорщині атомну станцію. А ми з Угорщиною об’єднуємося (Вітренко має на увазі плани об’єднання енергосистем України та Європейського союзу — ред.). Це складна ситуація”, — додав виконувач обов’язків міністра енергетики.
Що було раніше
Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі був заборонений 8 квітня 2020 року постановою НКРЕКП. Це пояснювали проблемами балансування енергосистеми України та обмеженням внутрішньої генерації. Рішення стало можливим після ухвалення Верховною Радою закону "Про ринок електричної енергії".
З 1 січня, після дев'ятимісячної заборони, імпорт дозволили відновити.
Водночас, 14 грудня 2020 року в Раді зареєстрований законопроект №4493 про внесення змін до закону про ринок електроенергії щодо продовження до 31 грудня 2021 року повноважень Нацкомісії з обмеження імпорту.
Це відбувається на тлі кризової ситуації з постачанням вугілля на ТЕС та "тарифної кризи".
Нестача вугілля
Запаси вугілля на складах ТЕС з початку листопада 2020 року зменшилися у 5,5 рази - ситуацію в Укренерго називали критичною.
У РНБО ще 15 січня скликали нараду щодо безперервного енергопостачання населенню, обговоривши зокрема й проблему з постачанням вугілля на ТЕС у необхідній кількості.
Водночас, в Укренерго запевнили, що на тлі такої ситуації "жодних відключень будь-яких категорій споживачів за минулий тиждень (18-25 січня - ред.) та станом на зараз не відбулося, графіки обмеження потужності (ГОП) та аварійного відключення (так звані "віялові відключення") не застосовувалися і наразі не плануються до застосування". Інформація про можливість таких заходів раніше з'явилася у мережі.
При цьому регулятор анонсував, що проведе позапланові перевірки ТЕС через нестачу вугілля.
Тарифна криза
З 1 січня 2021 року в Україні значно зросли тарифи на комуналку, при чому - як за світло, так і за газ. Це обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
Так, з початку року було скасовано пільговий тариф в 90 коп/КВт-год для населення на перші 100 кВт-год електроенергії і встановлено єдиний тариф на рівні 1,68 грн/кВт-год. Постанова Кабміну, якою підвищується ціна, ухвалена нібито з метою уникнення стрімкого зростання тарифу для населення із січня 2021 року, так пояснили у Міненерго. Наразі питання "вирішили" компенсаціями - українцям роздадуть 1,4 млрд грн з держбюджету, але не всім, а лише окремим категоріям населення.
Слід додати, що 2020 року у своєму звіті Європейська комісія вказала, що ціни на електроенергію в Україні майже на 38% вищі від середньої вартості у країнах Європи. За цим показником Україна опинилася поряд з такими країнами як Греція, Мальта, Болгарія, Угорщина та Польща, де ціни на електроенергію найвищі в Європі.
Варто додати, що ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.