Так, з моменту припинення діяльності Державної інспекції сільського господарства у грудні 2016 року в Україні повністю припинилось виконання функцій сертифікації насіння і садивного матеріалу.
Вказані повноваження були передані Міністерству аграрної політики, на виконання яких Міністерство розпочало процес створення державного підприємства “Державний центр сертифікації та експертизи сільськогосподарської продукції”.
Однак наразі процес сертифікації насіння так і не відновлено, процес створення та уповноваження ДП і всіх його територіальних відділень та лабораторій не завершений, порядок здійснення сертифікації КМУ досі не затверджений, сертифікація насіння, виробленого у 2016 році, не завершена.
За словами виконавчого директора Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” Олександра Жемойди, на сьогодні успішність сільського господарства та експортного потенціалу країни під загрозою, адже через відсутність легального насіння агропідприємства не застраховані від придбання контрафакту.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Експерт розповів про ризики росту контрабандного ринку зерна, пов’язані із законодавчими проґалинами щодо сертифікації.
“Наразі затримка в сертифікації насіння ставить під загрозу весняну посівну, оскільки згідно з Законом України “Про насіння і садивний матеріал” неможливо вводити в обіг насіння без сертифікатів, які засвідчують сортові і посівні якості насіння, та поставляти його агровиробникам для посіву. У випадку відсутності легального насіння, агропідприємства не застраховані від придбання неякісного насіння або контрафакту, що напряму може позначитися на врожайності, а в масштабах країни — на успішності сільського господарства та експортному потенціалі, — наголосив він.
Тож близько третини насіння, необхідного для цьогорічної весняної посівної кампанії, на сьогодні не може бути поставлене агровиробникам.
В УКАБ наголосили, що проблема сертифікації насіння потребує нагального вирішення протягом 7-10 днів, в іншому випадку варто очікувати зниження валового збору зерна врожаю 2017 року, що суттєво скоротить пропозицію на внутрішньому ринку та призведе до зменшення обсягів експорту.
Нагадаємо, про загрози зриву посівної через відсутність сертифікації зерна УКАБ заявляв ще в грудні минулого року.
Також нагадаємо, за словами нардепа С.Тригубенка, Україна стрімко втрачає експортні позиції сільськогосподарської продукції через відсутність контролю якості з боку Держпродспоживслужби.