Деталі
Серед іншого, критикують зображення корони, яка є в цьому проекті великого Герба, — і навіть у монобільшості.
“Корона дивує однаково всіх. Це не політики зараз намалювали цю корону, а це була пропозиція 2009 року включити в герб корону. Начебто, Володимира Великого (насправді її не існує і описів її теж не існує). Ну і взагалі корони бувають або в монархіях, або в країнах, які, можливо, раніше були монархіями. Але ми республіка, яка ніколи не була монархією. У найбільш темні часи, коли був Янукович, він теж не виказував бажання правити вічно, і, я думаю, що і в президента Зеленського абсолютно немає такого бажання”, — зазначив член фракції “Слуга народу” та член комітету з питань організації держвлади Дмитро Гурін.
Вказано, що є питання і щодо того, що внесений до Ради Зеленським ескіз взагалі не дуже відповідає традиціям геральдики, на що вказують експерти.
Водночас, як зазначається, у керівництві “Слуги народу” пропонуватимуть голосувати проект без довготривалих обговорень.
“Ми будемо рекомендувати голосувати в першому читанні і в цілому, а там будемо дивитися, як комітет підтримає, як зал”, — розповів перший заступник голови фракції “Слуга народу”, член комітету з питань організації держвлади Олександр Корнієнко.
У керівництві фракції, як повідомляється, сподіваються законодавчо затвердити його ескіз вже до кінця поточної сесії парламенту (тобто, до 16 липня).
Але не всі у парламенті налаштовані оптимістично, пише видання. “Наприклад, член фракції "Голос“ Роман Лозинський вважає, що голосів, щоб підтримати великий герб, не вистачить”, — йдеться у матеріалі.
“Після цього треба буде повернутись до дискусії, аби в Конституції не було цього положення, аби Україна, як унітарна, незалежна, суверенна держава мала єдиний герб тризуб”, — пропонує депутат.
Однак, вказує видання, змінити конституційні вимоги до державних символів можна лише через референдум, а у “слузі народу” вважають, що “народ не пробачить” їм, якщо вони витратять два мільйони гривень на референдум із такого питання.
Нагадаємо
У вересні 2020 року Кабінет міністрів схвалив проведення конкурсу на кращий ескіз великого Державного Герба України. Конкурс враховував три премії для переможців з найкращими проектами: перша премія — 100 000 грн, друга премія — 50 000 грн, третя премія — 30 000 грн.
У листопаді 2020 го року Міністерство культури та інформаційної політики України обрало переможців конкурсу на ескіз великого Державного Гербу України. Переможним став проект Олексія Кохана, який отримав першу премію.
Однак, ескіз-переможець натикнувся на критику. 4 грудня Окружний адміністративний суд міста Києва просили визнати не чинними результат конкурсу “На кращий ескіз великого Державного Герба України”.
До слова, у коментарі Радіо Свобода про те, чи доцільно було взагалі проводити конкурс, Корнієнко зазначив, що це "був фол останньої надії" від Мінкульту.
Уже згодом, під час урочистого засідання Верховної Ради з нагоди дня Конституції, Володимир Зеленський анонсував про внесення до ВР невідкладного законопроекту про великий Герб України.
Пізніше, 29 червня 2021 року у Верховній Раді зареєстрували законопроект про “великий Державний Герб України”, ініціатором якого є Президент Володимир Зеленський.