Деталі
Видання вказало на те, що “противники трубопроводу розчаровані” тим, що Держдепартамент США прийняв рішення відмовитися від додаткових санкцій проти фірм, які беруть участь в проекті. Незважаючи на те, що нова адміністрація вважає будівництво “Північного потоку-2” помилкою, вона готова до діалогу з Берліном про майбутнє газопроводу. Газета зазначила, що в США заявляють про “переговори на високому рівні” з урядом ФРН.
Влада Німеччини обговорює питання, як задовольнити американців і змусити їх відмовитися від санкцій проти компаній, що беруть участь. Одним з можливих варіантів називається застосування до газопроводу “механізму відключення”, тобто припинення поставок газу по “Північному потоку-2” в разі скорочення Росією обсягів транспортованого через Україну газу. Однак такий сценарій викликає багато запитань “з юридичної і політичної точок зору”, хоча в цілому і позитивно оцінюється в США.
“Погрожувати припиненням власного постачання — це не розумна стратегія”, — вважає, наприклад, голова зовнішньополітичного комітету Бундестагу Норберт Реттген, слова якого наводить Handelsblatt. Експерти попереджають про те, що Німеччина, створивши “механізм відключення”, по суті “вистрілила б собі в ногу”: ціни на газ в такому випадку злетять, а компанії, що беруть участь в проекті, можуть зажадати відшкодування збитку в багатомільярдному розмірі.
Другим варіантом є призупинення будівництва на час проведення переговорів з США. Обговорюється створення комісії, до якої б увійшли представники США, ряду країн ЄС, в тому числі Східної Європи. Третій сценарій, який обговорюється в уряді ФРН, передбачає значне збільшення інвестицій в енергетичний сектор України і посилення кооперації в енергетичній галузі, вивчення можливостей поставок в майбутньому звідти “зеленого” водню.
І четвертий варіант дій — просто доведення будівництва до кінця, незважаючи на всі погрози і критику проекту. Але це означало б неминуче погіршення відносин з США, зазначила Handelsblatt. Видання повідомило, що уряд ФРН прагне знайти пакетне рішення, яке б дозволило досягти компромісу з усіма зацікавленими сторонами.
Контекст
Санкції США проти газопроводу “Північний потік-2” призвели до того, що принаймні 18 європейських компаній припинили свою діяльність в цьому проекті.
Проект “Північний потік-2” передбачає будівництво двох ниток газопроводу загальною потужністю 55 млрд куб. м в рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини. Роботи були припинені в грудні 2019 року, після того, як швейцарська Allseas відмовилася від прокладання труб через можливі санкції з боку США. Але в грудні 2020 року Nord Stream 2 AG відновила прокладку труби, побудувавши 2,6 км трубопроводу у винятковій економічній зоні Німеччини.
Адміністрація США на чолі з президентом Джо Байденом почала переговори з керівництвом Німеччини з метою визначити майбутнє проекту “Північний потік-2”.
Раніше газета Financial Times повідомила, що ФРН розраховує переконати США відмовитися від санкцій проти “Північного потоку-2”. Зокрема, німецькі політики розглядають можливість застосування механізму, який дозволить Німеччини самостійно перекрити “Північний потік-2”, якщо Росія, наприклад, буде тиснути на Україну і довільно скоротить поставки через її газотранспортну систему.
Як стало відомо недавно: переговори почнуться після того, як будуть зайняті і затверджені важливі пости в американських міністерствах. Однак обидві сторони сигналізували про готовність до компромісів. Основною темою на переговорах — стане Україна.