“Моя точка зору і точка зору нашої асоціації, в яку входить "СхідГЗК“ як член асоціації, що це стратегічна галузь, що потрібно підтримувати її розвиток, тому що ми в Європі такі єдині, які маємо такі родовища урану і ситуацію ринкову потрібно відслідковувати, але зараз, звичайно ж, видобуток впав. Я вчора розмовляла з директором "СхідГЗК", паном Сорокіним, який брав участь в наших загальних зборах асоціації, він сказав, що видобуток впав, тому що немає коштів для інвестування.
От саме в минулому місяці була прийнята концепція державної цільової економічної програми розвитку атомно-промислового комплексу, яка має на увазі саме урановидобуток, перш за все, і там виробництво палива ще є, зараз вона застрягла на рівні Мінфіну, тому що незрозуміло, звідки брати ось ці інвестиції”, — сказала О.Кошарна.
За її словами, якщо в урановидуботок не вкладати кошти, то Україна втратиить і фахівців, і саму галузь.
Для того, щоб цього не сталося, потрібні вітчизняні інвестиції.
“Західні інвестиції в урановидобуток не підуть, тому що цінова ситуація на ринку урану абсолютно інша. НАК "Енергоатом“ має десятирічний контракт з "СхідГЗК“ і купує по неринкових цінах, завищеними цінами, але реальним для роботи об’єм, який "СхідГЗК“ видобуває. Решту він купує для палива виробництва компанії Вестінгхзауз на світовому ринку. І у Росії з компанії ТВЕЛ, в готовому вже виробі, це тепловиділяючі збірки”, — додала О.Кошарна.
Нагадаємо, як повідомляв УНН, за словами головного геолога КП “Кіровгеологія” Олексія Фальковича, для появи інвестицій у галузі урановидобування потрібна політична воля.
При цьому, експерти наголошують, що розвідку уранових родовищ мають здійснювати вітчизняні інвестори з реєстрацією в Україні.
Як повідомляв УНН, за словами А.Бакарджиєва, в Україні багато інвесторів, які хочуть вкладати в Україну гроші і видобувати уран.