"Восени цього року, вже після прийняття політичного рішення про припинення дії рамкового Договору про дружбу України з РФ, в атмосфері таємності було укладено угоду з російською компанією "ТВЕЛ", яка продовжує контракт на поставку ядерного палива на більшість енергоблоків українських АЕС до 2025 року, термін дії якого закінчується в 2020 році", - пише видання.
За його даними, підписання цього документа, а також деякі інші дії української влади в атомній енергетиці за останнє півріччя можуть ще надовго закріпити (якщо не увічнити) домінування країни-агресора в стратегічній галузі, що дає Україні 55-60% електроенергії, і значно знизити енергетичну безпеку держави.
При цьому ЗМІ додає, що голова НАЕК "Енергоатом" Юрій Недашковський ще 17 серпня написав прем'єр-міністру Володимиру Гройсману, що "укладення такої додаткової угоди до діючого контракту з російською компанією може спричинити негативний резонанс", і висловив думку про необхідність розгляду цього питання на закритому міжвідомчому засіданні під головуванням прем'єр-міністра. Підписана "Енергоатомом" угода з росіянами закріплює за "ТВЕЛ" до 2025 року домінуюче становище на українському ринку (8 реакторів із 15).
"Тобто, замість того, щоб посилити тих, хто нам готовий і хоче допомогти, відомство Недашковського зміцнює позиції тих, від кого ми чекаємо віроломства", - йдеться у матеріалі.
Також видання наголосило, що в умовах агресії з боку РФ у російського "ТВЕЛ" — 60% поставок палива для атомних реакторів, в той час як в американської Westinghouse при наявності контрактних зобов'язань перед українською стороною забезпечити АЕС паливом у разі припинення постачань з РФ - 40%.
ЗМІ додає, що спроби обмежити присутність Westinghouse на українському ринку спрямовані на створення умов, за яких американська компанія може взагалі піти з України, хоча та планувала відкрити в Україні виробництво.
Нагадаємо, ще минулого року міжнародна компанія Westinghouse заявила, що в разі відмови Росії поставляти в Україну свіже ядерне паливо для атомних електростанцій готова його повністю замінити.
У липні цього року один із енергоблоків Южно-Української АЕС став першим в Україні, який працює виключно на паливі компанії Westinghouse з США.
На початку року Westinghouse Electric підписала з “НАЕК “Енергоатом” угоду про продовження постачання ядерного палива до 2026 року.