“7 лютого 2017 року Україна і США підписали угоду FATCA. Вона створює механізми щодо покращення співпраці між податковими органами двох країн. У ВР зареєстрований проект закону № 0179 про ратифікацію Угоди та пов’язані законопроекти № 8189 та № 8190, які вносять зміни до Податкового кодексу та до галузевого законодавства для виконання фінансовими установами України вимог закону FATCA. Україна зобов’язалась до кінця року ратифікувати угоду. В протилежному випадку — США можуть виключити Україну з „білого“ списку країн та ввести санкції”, — розповіли у Мінфіні.
Верховна Рада має розглянути ратифікацію угоди FATCA наступного тижня.
Як пояснили у міністерстві, FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) — це закон США про оподаткування іноземних рахунків, який набув чинності з 1 липня 2014 року. Його мета — перешкодити ухиленню від сплати податків громадян США, які працюють на території інших держав. Цей закон зобов’язує іноземні банки та інші фінансові установи надавати інформацію про клієнтів (номери рахунків, обороти за рахунками і залишки на них), фізичних та юридичних осіб, до податкової служби США — IRS.
Відповідно до першої моделі, яку обрала Україна, іноземні фінансові установи звітують перед своїм урядом, який потім передає інформацію IRS. Друга модель передбачає, що іноземні фінансові установи звітують безпосередньо перед IRS.
Згідно з угодою, обмін інформацією буде здійснюватись в односторонньому порядку. Проте в подальшому Україна зможе провести консультації із США про внесення змін до угоди щодо запровадження двостороннього обміну інформацією, тобто отримувати дані про рахунки українських громадян у банках іноземних країн.
До усіх фінансових установ країни, які не підписали угоди можуть застосовуватись санкції:
- примусове стягнення 30% від суми переказів через банківську систему США та через банківську систему країн, які підписали таку угоду;
- репутаційні ризики для країни як такої, що сприяє ухиленню від оподаткування.
Відповідно до угоди, банки будуть зобов’язані подавати звіти з інформацією про “американські” рахунки до ДФС, а вона самостійно або через Мінфін передаватиме отриману інформацію до США.
Більшість банків вже зареєструвались на електронному ресурсі IRS та розробили внутрішні процедури, необхідні для ідентифікації “американських” рахунків. Банки вимагатимуть від своїх клієнтів заповнювати опитувальники, в яких потрібно вказувати про наявність або відсутність контролерів — резидентів США, а в договори включать положення про згоду клієнта на розкриття інформації за рахунком для виконання вимог FATCA.
Завдяки цьому, бізнес, розуміючи відповідальність за повноту та коректність розкриття інформації щодо кінцевих бенефіціарів, змушений буде суттєво переглянути або структуру своїх власників, або схеми своєї роботи.
Нагадаємо, Україна підписала угоду щодо внесення змін до конвенцій про уникнення подвійного оподаткування (MLI), яка має врятувати країну від потрапляння до офшорного списку та санкцій ЄС.