Важливо відзначити, що наукові матеріали, опубліковані на bioRxiv — на даний момент проходять фінальне рецензування. Відповідно, дані результати досліджень носять попередній характер.
Деталі
“Ми створили декілька штамів коронавірусу, які при температурі в 37°С розмножуються в клітинах людей і тварин значно повільніше інших версій SARS-CoV-2. Один з них, A50-18, залишався повністю інертним при високих температурах, що дозволило використовувати його для створення інтраназальної вакцини. Вона успішно захистила сирійських хом’ячків від інфекції”, — пишуть дослідники.
Вчені розробили декілька десятків вакцин від коронавірусу нового типу. Деякі з них — наприклад компаній Pfizer і Moderna — вже пройшли клінічні випробування і масово застосовуються. Вони відносяться до класичних інактивованих і рекомбінантних типів. Випробування інших — створених на ослаблених або пошкоджених частинках SARS-CoV-2 — поки ще не закінчені.
Доцент університету Токіо (Японія) Хіротака Ебіна і його колеги розробили ще одну класичну вакцину на основі повноцінних частинок вірусу. Вони використовували класичні технології, які застосовуються для створення вакцин від грипу та інших хвороб.
Як правило, при розробці вакцини вчені створюють особливий штам вірусу, який найкраще розмножується при температурах нижче, ніж усередині тіла людини. Фахівці домагаються цього, вносячи випадкові мутації і вирощуючи вірус в культурах клітин протягом багатьох поколінь, поступово знижуючи температуру навколишнього середовища.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пандемія: “південноафриканські” штами коронавірусу виявилися небезпечніше “британських” — дослідження
Діючи тим же чином, Ебіна і його колеги підготували кілька сотень різновидів SARS-CoV-2 з випадковими змінами в геномі. Біологи заразили ними культури клітин легенів і почали відбирати ті варіанти вірусу, які найкраще розмножувалися при температурі в 32-34°С, а при 35-37°С робили це значно гірше.
Найкраще в цьому відношенні проявили себе чотири нові штами SARS-CoV-2. Один з них, A50-18, ідеально підходив для створення вакцини. Справа в тому, що цей різновид вірусу міг розмножуватися при 35°С, але при 37°С не робив цього в принципі через точкову мутації у гені NSP14.
Завдяки цьому А50-18 могла заражати клітини слизової носа і викликати імунну відповідь, але в легенях, де температура набагато вище, викликати інфекцію вже не могла. Роботу прототипу вакцини на основі A50-18 японські дослідники перевірили на сирійських хом’яках — лабораторних тваринах, які схильні до коронавірусної інфекції в тій же мірі, що і людина.
Досліди показали, що закопування розчину ослабленого вірусу в ніс гризунів повністю захистило їх від інших штамів коронавірусу, які циркулюють в Японії. При цьому сама вакцина не викликала підвищення температури, зниження маси тіла і інших побічних ефектів, пов’язаних з розвитком коронавірусної інфекції.
Вчені сподіваються, що успішний результат дозволить почати клінічні випробування створеної ними вакцини на людях. Ці досліди покажуть, наскільки ефективно вона буде захищати людей і чи буде вона викликати характерні побічні ефекти, такі як втрата нюху і смаку.