Ініціаторами законопроекту виступили спікер Держдуми В'ячеслав Володін і глави всіх фракцій. Ідею підтримують більшість депутатів.
Документ припускає можливість введення контрсанкцій у відповідь на недружні щодо Росії дії США та інших країн.
У початковій редакції уряду надавалося право на 16 заходів у відповідь. У їх числі заборона або обмеження на ввезення сільськогосподарської, алкогольної і тютюнової продукції, а також лікарських препаратів з деяких країн; заборона або обмеження на вивіз рідкоземельних металів, а також призупинення співпраці з атому, авіабудування і ракетних двигунів.
Перелік заходів планується скоротити з 16 до шести.
До другого читання з проекту повинні виключити згадку конкретних галузей, товарів і послуг і розширити повноваження президента і уряду щодо застосування санкцій щодо конкретних іноземних фізичних і юридичних осіб.
Крім того, контрсанкціі не поширюватимуться на життєво необхідні товари, в тому числі на ліки. На цьому особливо наполягали громадські активісти.
Також планується підтримувати галузі та підприємства, які страждають від західних санкцій. Уряду рекомендують врахувати це при підготовці проекту федерального бюджету на 2019-2021 роки.
Одночасно з законопроектом про контрсанкціях парламентарії прийняли поправки до Кримінального кодексу, що встановлюють відповідальність за виконання санкцій іноземних держав на території Росії. За них також депутати проголосували одноголосно.
Друге читання законопроектів відбудеться 17 травня.
Як повідомляв УНН, на початку травня держдепартамент США вирішив ввести санкції проти оборонних структур РФ, Китаю і інших країн за порушення американського законодавства щодо нерозповсюдження зброї масового знищення.
Нагадаємо, держдепартамент США 29 січня 2018 поінформував конгрес про результати дії антиросійських санкцій, в результаті яких, за даними відомства, деякі країни відмовилися від закупівель зброї в РФ на мільярди доларів.