"Щоб піти від ЦСПРД, нам потрібні патронатні сім'ї, в яких дитина в кризових ситуаціях може бути розміщена на термін до трьох місяців, у виняткових випадках – до шести", — зазначає урядовець.
На його думку, патронатні сім'ї не створюються через недофінансування. П'ять прожиткових мінімумів на оплату роботи одного з батьків у патронатній сім'ї (близько 11 тисяч гривень) плюс інші моменти підтримки такої сім'ї лягають на районний бюджет, де на обліку кожна копійка. Тому місцеві органи і не були зацікавлені.
"ЦСПРД фінансуються з обласного бюджету. Рішення направити дітей в патронатну сім'ю або в ЦСПРД приймає служба у справах дітей або орган опіки. І в більшості випадків їй простіше врегулювати питання з ЦСПРД. Там все зрозуміло, вони підзвітні. З родиною так не вийде", — каже Коваль.
У міністерстві планують переглянути нормативно-правові акти, що регулюють діяльність ЦСПРД, і вирішити питання, пов'язані із створенням патронатних сімей. А головне створити інститут фахівців соціальної роботи, інтегрованих в сім'ю.
"Ми повинні створити новий образ. Соціальний працівник – це спеціаліст з відповідними зарплатою і підготовкою, який, приходячи в сім'ю, зможе дати пораду, допомогти (наприклад, влаштуватися на роботу або оформити допомогу), підтримувати, рекомендувати (відправити дитину на реабілітацію тощо)", — підкреслює заступник міністра.
За його словами, будуть створюватися Центри надання соціальних послуг. Денна няня буде приходити додому. А батьки, один або обидва, зможуть піти на роботу чи у справах.
Нагадаємо, Мінсоцполітики завірило, що 47,6 млрд грн вистачить на субсидії наступного року.