“Було затримано 53 людини — 45 чоловіків і 8 жінок у віці від 23 до 64 років. Співробітники правопорядку провели 72 обшуки на основі судових ордерів”, — уточнив офіцер. За його словами, у цій справі також були заморожені кошти на суму 1,6 млн гонконгських доларів (206 тис. доларів США).
Затримання пов’язані з організацією в липні минулого року праймеріз по відбору кандидатів від опозиційного табору перед вересневими виборами до Законодавчої ради, які в підсумку були відкладені на рік за рішенням влади через пандемію. У Пекіні тоді назвали ці первинні вибори опозиційних груп “незаконними маніпуляціями”.
Як заявив секретар (міністр) з питань безпеки Гонконгу Джон Лі, учасники “зловмисного плану” шляхом змови і проведення незаконних праймеріз мали намір просунути своїх кандидатів до складу Законодавчої ради. Їх завдання полягало в тому, щоб отримати там більше половини місць (від 35 і вище), цілеспрямовано використовувати вето при прийнятті бюджету і в підсумку “створити ситуацію, при якій глава виконавчої влади піде у відставку, а уряд перестане функціонувати”.
За словами чиновника, деструктивний план, що складається з десяти кроків, також мав на увазі “мобілізацію масових заворушень на вулицях” та інші дії, здатні паралізувати суспільство в поєднанні з міжнародними санкціями.
У числі затриманих колишні депутати Законодавчої ради від опозиційних партій, активісти протестного руху, а також американський юрист.
Нинішня операція із затримання стала найбільшою з моменту прийняття 30 червня минулого року парламентом КНР закону про забезпечення національної безпеки у Гонконзі. Він, як заявляють в Пекіні, націлений на запобігання таких злочинів, як сепаратизм, тероризм, підрив державної влади, змова з іноземними силами, і передбачає в якості вищої міри покарання довічне ув’язнення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ситуація в Гонконзі: згідно з новим китайським законом — поліція отримала право на обшук без ордера
Після прийняття цього правового акту багато радикальних опозиційних активістів згорнули антиурядову діяльність в автономії, де в минулому році прокотилася хвиля масових протестів, а деякі втекли за кордон.
Раніше були затримані в цілому близько сорока осіб, підозрюваних в порушенні нового закону. Серед них опозиційний медіамагнат Джиммі Лай. Вирок нікому з них поки не винесено.
Відзначимо, що офіційна представниця МЗС КНР Хуа Чуньїн сьогодні заявила, що масові затримання політичних активістів в Гонконзі були здійснені відповідно до правових норм і не призвели до устику прав і свобод жителів спеціального адміністративного району.
“Китай — правова держава. Ми підтримуємо заходи, які зробила гонконгська поліція, — повідомила вона на регулярному брифінгу. — Ці дії гонконгської адміністрації були виправдані і необхідні”.
За словами дипломатки, серія затримань “жодним чином не позначилася на свободі жителів цього спеціального адміністративного району”. “Можливо, єдиний, на кого вплинули подібні заходи, — це деякі зарубіжні політичні сили, які підтримують контакти з окремими особистостями в Гонконзі з метою підриву стабільності в КНР”, — підкреслила вона.
Брифінг поліції Гонконгу щодо затримань, 6 січня 2021 року: