Вдень 7 лютого жителі села Варна дізналися, що в санаторії “Тополек” буде організований карантинний центр для громадян Китаю, які приїхали в Челябінську область. У місцевих спільнотах в соціальних мережах з’явилася фотографія листа, адресованого директору санаторію і підписаного міністром соціальних відносин регіону Іриною Буторіною. У листі говорилося, що в санаторії потрібно зупинити заїзди і організувати проживання, безперервне медичне спостереження і триразове харчування для нових постояльців.
“Тополек” — санаторій для літніх людей, розташований за три кілометри від Варни. Як розповіла виданню 74.RU місцева мешканка на ім’я Ольга, будинок якої стоїть безпосередньо на території “Тополька”, жителям вдалося додзвонитися в міністерство — там підтвердили, що лист цей, але додали, що остаточно санаторій “Тополек” в якості карантинного центру поки не затверджений.
Одночасно жителі дізналися, що в санаторії активно готуються приймати іноземців, а ввечері міністерство соціальних відносин регіону випустило повідомлення про те, що карантинний пункт в “Тополек” вже розгорнуто і в ньому знаходяться два громадянина Китаю без будь-яких ознак захворювання.
“Найприкріше, що нас не проінформували, як себе вести, як бути з дітьми, нам нічого не роз’яснили. Природно, ми вирішили відстоювати свій будинок, до вечора до „Тополька“ почали під’їжджати люди, ми готові були перекрити дорогу. На дев’яту годину вечора зібралося чоловік 50-60”, — наводить видання слова Ольги.
Перекрити дорогу обуреним мешканцям не дали співробітники ДІБДР. До вечора п’ятниці на місце стихійної акції протесту прибув віце-губернатор регіону Анатолій Векшин. Він заявив, що карантинний пункт створений відповідно до федерального наказу, але там не будуть нікого розміщувати — ні хворих китайців, ні здорових.
Субота, 8 лютого, почалася зі спроб чиновників пояснити жителям Варни, що в карантинному центрі будуть знаходитися тільки люди без симптомів — ті, хто просто приїхав з Китаю і повинен пройти 14-денний карантин. Якщо у когось підніметься температура або виявляться інші симптоми, людини переведуть в інфекційну лікарню.
У пресслужбі уряду підтвердили слова губернатора про те, що поки в “Топольку” не будуть нікого розміщувати, і додали, що в Челябінській області взагалі немає людей, яких потрібно було б помістити під карантин. Про двох громадян Китаю, нібито заселених в “Тополек” до вечора п’ятниці, в суботу вже ніхто нічого не говорив.
8 лютого віце-губернатор Ірина Гехт написала пост в Facebook, в якому повторила основні думки влади. “У регіоні, як і в усій країні, створені пункти тимчасового розміщення громадян Китаю. Впевнена, що наші люди з розумінням поставляться до цього заходу, не створюючи навколо цієї історії міфічних історій і картин жаху! Бережіть себе, дотримуючись елементарних профілактичних заходів. Впевнена, що в найближчі 1-2 тижні все закінчиться”, — додала вона.
Однак впоратися з протестом тільки заявами не вийшло, і в той же день міністр соціальних відносин регіону Ірина Буторіна повідомила, що в “Топольку” карантинного центру не буде — санаторій повернеться до звичайного режиму роботи, а замість цього центр відкриють в селі Ужевка.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Росії люди перекрили дорогу через побоювання “громадян КНР”, у яких міг бути коронавірус
З самого початку стихійного протесту в Варні циркулював слух про делегацію з 27 китайців, яких нібито повинні були заселити в “Тополек”. Побачити їх не вдалося ні жителям, ні журналістам, які змогли потрапити в санаторій після скасування рішення про карантин. В уряді інформацію про делегацію спростовували.
8 лютого, одночасно з новинами про те, що в “Топольку” не буде карантинної зони, стало відомо і про те, що 15 осіб, які нещодавно повернулися з КНР, розмістили на карантин в інфекційному відділенні міасського медичного центру “Північний”. “Схоже, половина китайської делегації знайшлася”, — прокоментували цю новину в 74.RU.
Протестуючі жителі Ужевкі, а також сусідніх селищ Єсаульського і Рощіно почали збиратися біля адміністрації Рощіно з самого ранку 9 лютого. Найбільше їх обурювало, що паркан навколо санаторію “Утес” ненадійний, охорони немає і від найближчих житлових будинків санаторій відділяє лише 300 метрів лісосмуги. Крім того, в санаторії працюють багато жителів сусідніх селищ. У Рощіно приїхали чиновники і поліція, але заспокоїти людей нікому з них не вдалося.
Біля “Утес” до цього часу встигли привезти на швидкої шістьох громадян Китаю. До санаторію підтягнулися протестуючі і спочатку перекрили один в’їзд на територію “Утеса”, а потім, згадавши про другий, перекрили і його. Одну легкову медичну машину, в якій імовірно знаходилися ще двоє китайців, жителі на територію не пропустили.
До присутніх вийшов міністр охорони здоров’я області Юрій Семенов. Він спробував пояснити, що люди в санаторії здорові, а потім повідомив, що двох громадян КНР відвезуть назад. Це присутніх не заспокоїло, вони продовжили вимагати, щоб відвезли всіх. У підсумку міністр заявив, що карантинний центр дійсно буде згорнуто і шістьох людей звідти заберуть.
Цю інформацію підтвердив віце-губернатор Станіслав Мошаро, що теж приїхав в Ужевку. Але жителі і тоді не стали розходитися: вони дочекалися, поки з санаторію виїде швидка, підрахували, скільки в ній людей, і ще якийсь час їхали слідом за нею на машинах, перевіряючи, що китайців дійсно відвозять.
10 лютого стало відомо, що чиновники Челябінської області підібрали нове місце для карантинного пункту — недавно побудований новий корпус обласного протитуберкульозного центру. Як повідомила заступник міністра охорони здоров’я регіону Вікторія Сахарова, в ньому вже розмістили сім громадян Китаю. “Диспансер допоможе нам повністю забезпечити заходи ізоляції — те, що хвилює людей”, — підкреслила вона.
Корпус повністю обладнали лише на початку лютого, в ньому ще немає ніяких пацієнтів, тому для китайців не буде ризику заразитися туберкульозом, уточнив головний санітарний лікар регіону Анатолій Семенов.
“Цей лікувальний заклад зі своїм двором, зі своєю санітарно-захисною зоною, зі своєю вентиляцією, зі своєю системою роботи з відходами та харчуванням. Персонал — виключно медичний, люди підготовлені. З медичної точки зору, якісь ризики мінімальні, тому що в карантинний центр поміщаються громадяни КНР, які мають посвідку на проживання в РФ. Це не хворі люди, це ті, хто виїхали до Китаю на святкування Нового року і повернулися назад. Це абсолютно здорові люди”, — підкреслив Анатолій Семенов.
Як заявив губернатор Челябінської області Олексій Текслер, причиною стихійних протестів стало те, що жителям нічого не пояснили.
“У відсутності інформації стався збій, коли медики ставилися до осіб, які потрапили під карантин, як до здорових людей, а населення — як до потенційно хворих. Відповідно медики виходили з того, що загрози для оточуючих немає, а люди вважали, що загроза є”, — пояснив він.
Іншою причиною стала “неочевидність обраних об’єктів для тимчасового розміщення”. Відповідаючи на питання населення в своєму Instagram, губернатор пояснив докладніше, що у ідеї з санаторіями було багато недоліків: наприклад, в санаторії “Тополек” загальні туалети, для карантину такі умови не підходять.
За відомостями чиновників, на ранок понеділка в Челябінській області не було жодного підтвердженого випадку коронавірусної інфекції. У лікарні Міасса, де розташований другий центр, знаходяться 15 осіб, всі без симптомів.
За останніми даними, всього в Челябінській області було госпіталізовано 30 громадян Китаю з ознаками ГРВІ. У 17 з них взагалі не підтвердилося жодне захворювання, 10 пацієнтів вже виписані. Ще 13 осіб чекають результатів аналізів.