Так закінчився процес, що почався ще в 2017 році, коли влада США висловила стурбованість антисемітською позицією організації з деяких питань.
Адміністрація Трампа подала повідомлення про відкликання в жовтні 2017 року, і прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху вчинив так само, звинувативши агентство ООН в антиізраїльській упередженості.
Представники ЮНЕСКО раніше критикували ізраїльську окупацію Східного Єрусалиму і надали повноправне членство Палестині в 2011 році. США ж зажадали "фундаментальної реформи" в агентстві.
ЮНЕСКО найбільш відома своєю роботою зі збереження спадщини, включаючи ведення списку об'єктів всесвітньої спадщини, а також програм з розвитку освіти в країнах, що розвиваються.
Вихід двох держав зі складу організації не матиме значного впливу на фінансове становище ЮНЕСКО, оскільки Ізраїль і США не платять членських внесків з 2011 року, тобто з моменту призначення Палестини повноправним членом організації.
З того часу офіційні особи підрахували, що США - на які припадало близько 22 відсотків від загального бюджету - накопичили 600 мільйонів доларів у вигляді несплачених внесків, що ніби й стало однією з причин рішення президента Дональда Трампа про вихід. Ізраїль винен 10 мільйонів доларів. Аналітики також відзначають, що спірні моменти, на які посилаються влади США критикуючи ЮНЕСКО, вже здебільшого узгоджені з Ізраїлем.
Раніше Держдеп США повідомив співробітникам ЮНЕСКО, що США мають намір продовжувати брати участь в діяльності організації, як держава-спостерігач, тобто виключно з питань захисту об'єктів всесвітньої спадщини, свободи преси і сприяння науковому співробітництву та освіти. США можуть потенційно претендувати на цей статус на засіданнях Виконавчої ради ЮНЕСКО в квітні.
Сполучені штати вже не вперше покидають ЮНЕСКО. Адміністрація Рейгана зробила це в 1984 році, тому що вважала агентство некерованим, корумпованим і використаним для просування радянських інтересів. Членство було відновлено в 2003 році.