Сьогодні, 10 грудня, відзначається Міжнародний день прав людини. Саме цього дня 1948 року Організація Об’єднаних Націй прийняла Загальну декларацію прав людини, пише УНН.
Історія становлення прав людини
Концепція прав людини з’явилася ще за часів Стародавньої Греції і відносилася до природного права, яке розвинули філософи епохи Просвітництва.
Ключовими документами, які заклали основи сучасного розуміння прав людини стали Білль про права, прийнятий англійським парламентом у 1689 році, Декларація незалежності США 1776 року та Декларація прав людини і громадянина, яка стала результатом Великої французької революції 1789 року.
Права людини в Україні
Правам людини і громадянина України, а також обов’язкам в Конституції нашої країні присвячений окремий розділ.
Ситуація з правами людини в Україні є досить суперечливою. З одного боку, після прийняття Конституції західні експерти відзначали, що вона є однією з найдемократичніших у світі саме через гарантії держави забезпечувати широкий спектр прав людини.
З іншого – Україна займає друге місце серед країн-членів Ради Європи за кількістю позовів до Європейського суду з прав людини. Це означає, що українці не можуть захисти свої права у національних судах усіх інстанцій.
В Україні є посада Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Під час воєнного стану деякі права людини в Україні обмежені. Зокрема, право на вільне пересування, на проведення мітингів та зборів, деякі права у сфері трудового та виборчого законодавства, тощо.