Цитата
“Крім заходів, які ми озвучували, ми працюємо зараз з профільним міністерством, з НАК „Нафтогазом“, щодо запровадження, по-перше, річного продукту, для того щоб забезпечити стабільну ціну, якщо говорити про газ. Ми опрацювали і внесли ще деякі доповнення до постанови стосовно ціни на газ у лютому-березні. Окремо з квітня-травня місяця будемо опрацьовувати і пропонувати річні продукти і стабілізацію на ринку ціни на газ для українців”, — сказв прем’єр.
Деталі
З його слів, Україна звертається по допомогу до європейських партнерів з проханням поділитись досвідом та технологіями щодо того, як здешевлювати ціну на газ та електроенергію.
“Крім цього, ведуть переговори з міжнародними фінансовими організаціями щодо співфінансування проектів по здешевленню тарифів, цін на газ і електроенергію. Окремо хочу сказати, що меморандум, підписаний з міськими головами, включає в себе цілий ряд заходів щодо стабілізації ситуації на ринку надання комунальних послуг в частині тепла і гарячого водопостачання. Також ним передбачено вжити заходи щодо унормування і впорядкування роботи КП, щоб не допустити їх банкрутств, забезпечити стабільне подання тепла в цьому і наступному опалювальному сезоні”, — додав Шмигаль.
Контекст
З 1 січня ціна на газ для населення підвищилася, що обурило громадян, які масово почали влаштовувати акції протесту.
На тлі протестів влада країни вирішила “терміново” вирішувати “тарифну” проблему.
Уже 13 січня, на засіданні Кабінету міністрів, Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через пандемію та карантинні обмеження ціна на газ для населення зменшиться на 30% і становитиме 6,99 грн за метр кубічний.
18 січня Кабмін затвердив граничну ціну на газ у 6,99 грн за кубічний метр, що має знизити ціну на газ для населення до такого рівня. Згідно з урядовою постановою, ціна діятиме з 1 лютого 2021 року на період дії карантину, але не довше ніж до 31 березня 2021 року.
Також НКРЕКП здешевила розподіл газу до 1,79 грн за куб — для 14 газзбутів.
Правда, ціна на газ від ГК “Нафтогаз України” становила у січні 7,22 грн/куб. Тобто, анонсоване “30-відсоткове” зниження від Шмигаля, лише на майже 3,2% або 23 копійки відрізняється від “нафтогазівської” пропозиції.
А в експертних колах стверджують: рішення Кабміну щодо встановлення ціни на газ на рівні 6,99 гривні за кубометр є фактично антиринковим. Сама ж підсумкова ціна блакитного палива для населення буде вищою — від 7,5 до 9,7 гривні за кубометр.
При цьому ще в грудні 2019 року Президент України Володимир Зеленський анонсував зниження тарифів для людей на майже 50%.