ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заборонено читати голодним: шеф-кухар розповів про три ідеальні закуски під горілку
Традиційно, в залежності від регіону, на Щедрий Вечір подавали пироги з м’ясом, смажили гречані млинці на свинячому смальці, на півдні України — бублики, а в гуцулів — вареники чи “пироги”. Але, без сумніву, головною стравою була і є щедра кутя. Основні інгредієнти — зерно (символ воскреслого життя), мед (символ здоров’я) та мак (символ достатку). Серед алкогольних напоїв українці ставили на стіл, як правило, вино (яке іноді деякі господині додавали в щедру кутю) і горілку. Навіть вечірні щедрівники, звертаючись до господарів, просили пригостити традиційним українським напоєм: “За ці щедрівки — Кварта горілки, А з цеї мови Будьте здорові!”.
Вдалим вибором для щедрого столу стануть традиційні зернові горілки, настояні на українських травах, бажано — з медом. Експерти радять звертати увагу не лише на високу якість горілки (що є обов’язковою умовою), але й на те, щоб вона могла доповнити атмосферу особливого вечора. Так, перша крафтова горілка Др. Житник “Пшеничний колос” всередині пляшки містить справжній колосок пшеничного зерна, що гармонійно перегукується з головною стравою вечора — кутею.
Гарно пасуватиме до святкового столу й настоянка Др. Житник “Калганова з медом”, яка створена на основі авторського рецепта 19-го сторіччя з додаванням українського меду та настоянки карпатського кореня калгану. Тим паче медом — символом здоров’я — прийнято гарно приправляти щедру кутю.
Нагадаємо, раніше експерти першої крафтової горілки “Др. Житник” розкрили 5 секретів, які допоможуть кожному якомога довше не п’яніти та зберігати ясний розум.