Цитата
“Всі звинувачення на адресу Росії та „Газпрому“ в тому, що ми даємо мало газу на європейський ринок, є абсолютно безпідставними і неприйнятними і не відповідають дійсності”, — заявив Купріянов, якого цитує “Радіо Свобода”. “І не треба звинувачувати „Газпром“. Краще подивитись у дзеркало”.
Деталі
Твердження Купріянов пояснив тим, що частина клієнтів, “зокрема з Франції та Німеччини, вже повністю вибрали всі свої річні контрактні обсяги і, відповідно, більше не виставляють заявок на постачання газу, а „Газпром“ бронює транспортні потужності, виходячи з наявних заявок, а не навпаки”.
“Цього року „Газпром“ поставив до Німеччини за контрактом 50,2 млрд м. куб. — це на 5,3 більше, ніж минулого року”, — стверджує Купріянов.
Наразі, заявив Купріянов, “за наявними даними, спостерігається фізичний реверс газу з Німеччини до Польщі і, зважаючи на все, в Україну в обсязі від 3 млн до 5 млн м. куб. на добу”, а піднімають газ із підземних сховищ у Німеччині.
За словами офіційного представника “Газпрому”, у 2021 році поставлено більше газу, ніж за попередній рік, до Італії, Німеччини, Туреччини, Болгарії, Сербії, Данії, Фінляндії, Польщі.
Європа каже про штучно викликаний дефіцит
Втім, в Європі кажуть, що “Газпром” штучно створює дефіцит природного газу, зупинивши подачу палива газопроводом “Ямал-Європа”.
На тлі цього біржові ціни на газ у Європі оновили максимум, вперше перевищивши позначку у 2000 доларів за тисячу кубічних метрів, свідчать дані торгів на Лондонській біржі ICE. Це вдесятеро вище, ніж на початку минулого року.
Додамо
Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” повідомила, що звернулася до Європейської комісії зі скаргою на зловживання російським “Газпромом” домінантним становищем на європейському ринку газу, подавши клопотання генеральному директорату з конкуренції (Directorate General for Competition) про вжиття негайних заходів щоодо нормалізації ситуації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Путін пообіцяв президенту Сербії, що у його країни “буде достатньо газу” взимку
“Газпром” різко зменшив продаж власного газу на європейському спотовому ринку, попри ріст попиту й обмежує можливості інших компаній постачати додаткові обсяги газу до Європи і конкурувати з “Газпромом”, — йдеться в повідомленні “Нафтогазу” з посиланням на заяву голови правління Юрія Вітренка.
На його думку, саме це є ключовою причиною кризи та рекордного зростання цін у Європі.
“Дії „Газпрому“ є антиконкурентними і спричинили значні негативні наслідки для всіх європейських споживачів. „Нафтогаз“ як один із найбільших покупців газу в Європі також зазнає збитків через ці зловживання. Отже, ми просимо Європейську комісію у належний спосіб відреагувати на порушення”, — зазначив Вітренко.