Цитата
“За нинішньою оцінкою уряду США, він [президент Росії Володимир Путін] ще не ухвалив рішення, тому жодних змін із минулого тижня щодо цього питання немає”, — сказав Салліван, виступаючи в Раді з міжнародних відносин. Проте, за словами помічника американського президента, розвідувальні дані свідчать про те, що російська влада “серйозно розглядає” таку можливість.
Деталі
Салліван також заявив, що США готові обговорювати з Росією переданий їй список вимог щодо гарантій безпеки, але Вашингтон має і власні пропозиції.
Контекст
Зміст цього списку з восьми пунктів, переданого американській владі, російське МЗС розкрило 17 грудня. Зокрема, Росія вважає, що США не повинні створювати військові бази на території країн, які раніше входили до СРСР, і закликає Вашингтон прийняти зобов’язання виключити подальше розширення НАТО у східному напрямку. Прессекретар Білого дому Джен Псакі заявила, що переговори з Росією щодо безпеки мають відбуватися за участю партнерів США у Європі. У Євросоюзі наголосили, що Росія має приймати та поважати право інших країн обирати свою зовнішню політику та союзи, до яких вони хотіли б вступити.
Українська влада і західні партнери останнім часом звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
На тлі цього президенти Росії і США Володимир Путін і Джо Байден 7 грудня провели двосторонні переговори через відеозв’язок, які тривали дві години.
Як заявив радник США з національної безпеки Джейк Салліван на брифінгу за підсумками переговорів Путіна і Байдена, Джо Байден не пішов на поступки Володимиру Путіну щодо гарантій не дозволити Україні вступити в НАТО.