“Я думаю, що наврядчи будуть мінятись документи, що стосується України, оскільки ми знаємо, що існує дуже глибоке двопартійне розуміння і підтримка України. Тому я не бачу питань контраверсійних, де є рішення (президента США Дональда) Трампа, які треба скасувати. Що стосується загальної політики, я впевнений, що вона не поміняється”, — сказав він.
Єльченко виказав думку, що Байден набагато краще, ніж Трамп знає Україну. “Трамп, чесно кажучи, Україну не знав. І, мабуть, у нього все-таки навіть слово „Україна“ асоціювалося з певним негативом. Я не кажу, що це відносилося до всієї країни, але думаю на ментальному рівні у нього не було особливої любові до нашої держави. Хоча це не заважало йому приймати рішення, дуже важливі для України. Це і підсилення санкцій щодо Росії. Причому це було фактично кожного тижня, якщо не кожного місяця, це і допомога Україні, яка, незважаючи на ту історично відому телефонну розмову, яка власне і призвела до початку чи стала тригером початку процесу (першого оголошення. — ред.) імпічменту (Дональду Трампу)”, — сказав посол.
“Тим не менше, допомога Україні була в минулому році виділена вся на 100%. У цьому році, до речі, її обсяг збільшений на 25 мільйонів доларів лише по лінії Пентагону, і ще більше по лінії Державного департаменту (Сполучених Штатів). Усього, якщо взяти безпекову допомогу по лінії Держдепу і по лінії Агенції з міжнародної допомоги США (USAID) і деяких інших відомств, то це відповідно 700 мільйонів, навіть більше ніж 700... 738 мільйонів доларів. Це десь на 50 мільйонів, чи навіть більше, мільйонів ніж у минулому році”, — сказав він.
“Крім того, ми сподіваємося на швидке завершення розгляду у Конгресі законопроєкту, який загальмувався саме із-за виборів в США і оновлення складу Конгресу. Це закон новий, який переводить допомогу України на п’ятирічну основу: якщо сьогодні ми кожен рік займаємося тим, щоб нагадувати і спробувати збільшити обсяги допомоги, то цей новий закон передбачає конкретні цифри на всі п’ять років і там цифри набагато більші, ніж ті, що існують зараз”, — додав Єльченко.
Він вважає, що це зробить можливим для Міністерства оборони України планувати краще закупівлю зброї та надання з боку США іншої допомоги. “Цей закон дуже спрощує наші двосторонні відносини саме по лнії допомоги США Україні”, — сказав посол.
Довідково про фінансову допомогу Україні з боку США: Згідно з пакетом законів про асигнування та економічну допомогу на 2021 рік, затвердженим наприкінці грудня 2020 року, у 2021 році передбачено виділення 275 млн. дол. по лінії Пентагону (що на 25 млн.дол. більше, ніж попереднього року). 50% з цієї суми буде надано Україні лише у разі виконання низки визначених американською стороною умов у сфері реформування сектору безпеки і оборони України.
Також є окремо економічна фінансова допомога — це 453 млн дол. (на 5 млн.дол. більше, ніж минулого року).
Загальна сума допомоги у 2021 році — 728 млн дол. США.
Як повідомлялося, обраний президент США Джо Байден 20 січня на церемонії інавгурації прийняв присягу, офіційно вступивши на посаду глави держави. Пізніше Байден вперше прибув в Білий дім як президент США.
У президента Зеленського очікують, що Байден проводитиме антикорупційні заходи в Україні. Зокрема, під час запрошення Байдена до Києва у Twitter президент України допустив помилку у повідомленні англійською мовою.