Деталі
Рішення Frontex, агентства, що відповідає за координацію прикордонного контролю між країнами-членами ЄС і третіми країнами, було оголошено пізно в суботу після відеодзвінка між виконавчим директором Frontex Фабрісом Леггері і президентом Литви Гітанасом Науседою.
"Кордон Литви - це наша спільна зовнішня межа, і Frontex готовий допомогти там, де це необхідно, - йдеться в заяві Леггері. - Ми готові посилити наш рівень підтримки і розгорнути більше європейських постійний офіцерів і обладнання" в Литві, яка є членом ЄС і НАТО з населенням 2,8 мільйона осіб.
За повідомленням агентства, операція Frontex, що почалася на початку цього місяця з розгортання дюжини офіцерів і патрульних машин, на наступному тижні збільшиться більш ніж удвічі.
В офісі Науседи окремо заявили, що обіцяне Frontex підкріплення повинно було прибути до Литви до 15 липня і що у вихідні прибули кілька озброєних прикордонних патрулів і додаткових перекладачів.
Крім того, патрульний вертоліт буде відправлений до Литви із сусідньої Польщі, і ведуться переговори про відправку ще одного вертольота з Німеччини, повідомили в офісі Науседи.
У своєму твіті Науседа подякував Frontex за його підтримку "в управлінні потоками нелегальних мігрантів через східний кордон" з Білоруссю, ще однією колишньою радянською республікою, яка не входить в ЄС.
W/head of @Frontex Fabrice Leggeri today discussed additional forces to be sent to strengthen border control and surveillance & manage flows of illegal migrants through eastern border:
border guards
interpreters
border patrols
helicopters
Thank you @Frontex! pic.twitter.com/F2yIOjGhUY
Доповнення
Литва, яка надала притулок білоруським опозиціонерам, звинувачує свого сусіда в організації перетину кордону людьми, в основному з Іраку, Близького Сходу і Африки.
У червні кількість незаконних переходів кордону з Білорусі до Литви зросла в шість разів, що посилило тиск на національні прикордонні служби, повідомляє Frontex. Це явище посилилося в липні, і за останні два місяці більше 1 500 осіб перебралися в Литву з Білорусі - в 20 разів більше, ніж за весь 2020 рік.
Раніше на цьому тижні самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що його країна не закриє свої кордони "і не стане табором для людей, що біжать з Афганістану, Ірану, Іраку, Сирії, Лівії та Тунісу".
Напруженість у відносинах між ЄС і Білоруссю загострилася ще більше після того, як 23 травня Білорусь перенаправила пасажирський літак для арешту опозиційного журналіста Романа Протасевича.
Лукашенко заявив, що його країна припинить співпрацю з блоком з 27 країн по припиненню міграції у відповідь на серйозні економічні санкції, які ЄС ввів щодо Білорусі у зв'язку з затримкою журналіста.
Додамо
У п'ятницю Литва почала будівництво паркану з подвійною колючого дроту на кордоні з Білоруссю. За даними литовської влади, його протяжність складе 550 кілометрів, покриваючи більшу частину майже 680-кілометрового кордону, і він буде коштувати 41 млн євро.
Крім того, Литва створила наметові табори для розміщення зростаючого числа мігрантів.