Цитата:
"Дозвольте мені прояснити одну річ: готуючись до відкритого діалогу про те, як зміцнити безпеку на благо всіх, ми повинні рішуче відкинути шантаж і ніколи не дозволяти винагороджувати агресію та погрози", - сказав Карпентер.
Посол США при ОБСЄ зазначив, що потрібно рішуче захищати, а не послаблювати основоположні принципи та зобов'язання.
"Є багато тем, які ми можемо і повинні обговорювати, і ми маємо дослухатися до кожного голосу за цим столом. Ми маємо невпинно шукати дієві рішення. Але ми ніколи не повинні миритися зі зневажанням або розмиванням наших основоположних принципів. Це означає відсутність терпимості до явних чи неявних сфер впливу, жодних обмежень суверенного права націй обирати свої власні альянси, жодних привілеїв вимогам безпеки однієї держави над вимогами іншої", - додав він.
Деталі
Під час засідання новий голова ОБСЄ Збігнєв Рау назвав організацію платформою для обговорення викликів і закликав активізувати дебати про європейську безпеку.
Карпентер у відповідь привітав пропозицію Рау використати ОБСЄ як майданчик для активізації дискусії з європейської безпеки.
"Ми розглядаємо неспровоковані дії Росії щодо України як безпосередній та невідкладний виклик миру та безпеці у регіоні ОБСЄ. У нас є бажання та ми надаємо перевагу проводити дипломатію та деескалацію, спираючись на обговорення тут та в інших місцях цього тижня. Лише в ОБСЄ ми можемо сісти за один стіл, за рівних прав усіх 57 держав-учасниць, обговорити шляхи зміцнення безпеки відповідно до основоположних принципів та зобов'язань, включаючи повагу суверенітету та територіальної цілісності держав-учасниць, недоторканність кордону один одного, а також незастосування сили чи загрози силою", - зазначив посол США.
Він наголосив: США вважають, що ОБСЄ є найбільш інклюзивним майданчиком для обговорення занепокоєнь щодо збройних сил та підвищення військової транспарентності, вирішення конфліктів та зміцнення довіри.
"Ми маємо намір висловлювати наше відверте занепокоєння діями Росії, особливо її загрозами проти України, а також шукати сфери, у яких наші інтереси можуть перетинатися з Росією", - додав Карпентер.
"Сполучені Штати будуть тісно співпрацювати з польським головуванням, щоб гарантувати, що ми знайдемо рішення для сучасних викликів, які ґрунтуються на наших зобов’язаннях і принципах. Ніхто не нав’язував ці принципи та зобов’язання жодній іншій державі. Жодну державу не примушували підписувати Гельсінські угоди... Застосування цих принципів, особливо коли ми вирішуємо найскладніші завдання, залишається єдиним способом забезпечити безпеку нашого регіону", - підсумував постпред США.
Доповнення
Росія і Захід зайняли безкомпромісну позицію під час переговорів цього тижня, щоб обговорити напруженість навколо України. У той час як Москва вимагала зупинити розширення НАТО, Вашингтон і його союзники категорично відкинули такі вимоги.
Переговори Росія-США в понеділок в Женеві і зустріч Росія-НАТО в середу в Брюсселі не змогли скоротити розрив у позиціях, хоча сторони залишили відкритою можливість для майбутніх переговорів з контролю над озброєнням і щодо способів запобігання військових інцидентів між Росією і Заходом, відзначає AP.
Переговори проходять на тлі того, як українська влада і західні партнери звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення і посилення російської дезінформації.
Головна вимога Путіна полягає в гарантіях від США і їх союзників, що НАТО не буде розширюватися далі на схід і не розгорне там системи озброєння, які Росія вважає загрозою.
17 грудня Росія направила США і НАТО пропозиції з безпеки в Східній Європі, які, на її думку, необхідні для ослаблення напруженості навколо України. Вимоги Москви включають заборону на вступ України до НАТО, вето Кремля на розміщення військових сил НАТО в колишніх радянських республіках і припинення військових навчань поблизу її кордонів.
Переговори з РФ відбулися з США, НАТО і ОБСЄ - у межах російсько-американського діалогу на високому рівні в Женеві 10 січня, потім на засіданні Ради Росія-НАТО 12 січня в Брюсселі, а 13 січня у Відні на засіданні Постійної ради ОБСЄ.