pislya-zrostannya-tarifiv-ukrayintsiv-ochikuye-zrostannya-tsin-na-yizhu-do-chogo-gotuvatisya

Після зростання тарифів українців очікує зростання цін на їжу: до чого готуватися

 • 39375 переглядiв

Рекордне зростання цін на зерно

За останній рік закупівельні ціни на зерно рекордно зросли. Кукурудза подорожчала на 80% (зі 150 дол. до 260 дол.), соняшник удвічі (з 360 дол. до 700 дол.), макуха втричі.

У собівартості курятини корми становлять 70%. Тож, їх здорожчання на 40-50% за песимістичним сценарієм призведе до підняття ціни на курятину теж на 40%. Якщо сьогодні курятина коштує близько 60 грн за тушку, то невдовзі вона може зрости до 84 грн.

"Закупівельні ціни на зерно дійсно зросли. І вони впливатимуть на вартість курятини весь рік, тому що виробники продукту купують товар завчасно. Оскільки зерно формує вартість корму, а корм - собівартість курятини, то й ціни на продукт зростуть", - коментує економічний експерт Олександр Охріменко.

За оптимістичним сценарієм експертів, здорожчання курятини може бути на 15% і влітку зупиниться, коли аграрії почнуть збирати новий урожай.

"Думаю, що курятина може подорожчати десь на 15%", - каже директор "Української асоціації постачальників торговельних мереж" Олексій Дорошенко.

Виробників добивають тарифами

Зростання цін на енергоносії стало неочікуваним не лише для населення, а й виробників. Влітку 2020 року тариф на передачу електроенергії для промисловості зріс майже на 30%.

"Вартість енергоносіїв тягне за собою ланцюгову реакцію - зростання цін на всі товари, і курятина не виключення. Зростання буде в межах 5-10%, а далі – все залежатиме від попиту", - зазначає економічний експерт Андрій Новак.

Один з найбільших виробників курятини не витримав і вже зупинив випуск продукції

На початку 2021 року стало відомо, що один з найбільших виробників курятини “Гаврилівські курчата” зупинив виробництво. Причини ті ж самі: стрімке здорожчання кормів та тарифів – працювати стало просто нерентабельно.

"Основна причина в тому, що при такій високій вартості кормів неможливо вести рентабельний бізнес. А приходити щодня і отримувати збиток недоцільно. До того ж ціна на курятину не росте, з огляду на низьку платоспроможність населення", - розповів директор виробництва Іван Зазуля.

Яйця стають "золотими"

У виробників нині два виходи з ситуації: або зупинити виробництво, або підвищити ціни до рівня рентабельності. У першому випадку Україна може опинитися в умовах жорсткого дефіциту вітчизняних продуктів, а в другому - виробники можуть зіштовхнутися з перевиробництвом через падіння купівельної спроможності населення. Обидва сценарії розвитку подій не оптимістичні, але безальтернативні.

Першими підняли ціни виробники яєць. Як повідомляє Держстатистики, у кінці минулого року ціни зросли на 18% - до 27,4 грн/кг, а загалом на 28% за рік. І якщо раніше собівартість десятка яєць була 14 гривень, то у січні піднялась до 22 гривень.

Прогнози НБУ невтішні

Стримати ріст цін на курятину та яйця може інфляція. Однак, прогнози НБУ з цього приводу невтішні – регулятор каже, що споживча інфляція за підсумками 2021 року становитиме 7%. За даними фахівців, це також вплине на вартість курятини в Україні.

"НБУ прогнозує інфляцію на рівні 7%, не виключено, що вона може бути дещо більшою. Так чи інакше, інфляція внесе свої корективи у кінцеву вартість продукту", - підсумував Дорошенко.

Українські Національні Новини

Економіка

    Популярні

    Новини по темі

    Міжнародні резерви України зменшилися до 28,8 млрд доларів

     • 16593 переглядiв

    ООС: з початку доби бойовики один раз порушили "режим тиші"

     • 12793 переглядiв