Як зазначається в пояснювальній записці, “законопроект розроблено з метою посилення державних гарантій безпеки дітей від зовнішніх і внутрішніх загроз у всіх сферах життєдіяльності”.
Документом передбачається внесення змін до Закону “Про основи національної безпеки України”. Зокрема, пропонується віднести до пріоритетів національних інтересів України “збереження та зміцнення інституту сім’ї” та “створення умов для повноцінного життя і розвитку дитини, її безпеки, благополуччя, зростання в сімейному оточенні”.
Згідно з проектом закону, до основних реальних та потенційних загроз національній безпеці України належить “зростання небезпеки для життя і здоров’я цивільного населення, насамперед дітей, внаслідок воєнних дій чи збройних конфліктів, зростання бездоглядності, безпритульності, бродяжництва, злочинності та правопорушень серед дітей, проявів насильства стосовно дітей; збільшення кількості дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які виховуються в інтернатних закладах, а також сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах”.
Водночас змінами до Закону України “Про засади внутрішньої і зовнішньої політики” пропонується віднести до основних засад внутрішньої політики в соціальній сфері “забезпечення реалізації прав дитини, її безпеки та благополуччя, зростання в сімейному оточенні; забезпечення доступним житлом... дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування..., запобігання соціальному сирітству та інституціалізації дітей, зокрема, шляхом розвитку системи соціальних послуг для сімей з дітьми, а також системи послуг раннього втручання з метою запобігання відмовам батьків від новонароджених дітей з вадами розвитку” та ін.
Основними засадами внутрішньої політики в гуманітарній сфері президент закликає визнати, зокрема, розвиток інклюзивної освіти, а також "національно-патріотичне виховання дітей та молоді, формування активної громадянської позиції та залучення їх до суспільного життя".
Нагадаємо, за даними Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), майже 750 тисяч дітей на сході України можуть залишитися без чистої питної води в результаті збройних зіткнень у районі розташування важливих об’єктів цивільної інфраструктури.