Вказується, що метою проекту Закону є забезпечення реалізації конституційного та природного права людини на життя та охорону здоров’я. Завданням законопроекту є покращення та збільшення ефективності Закону України “Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині”.
Ухвалення документу підтримали 305 нардепів.
Законопроектом встановлюється, що кожна повнолітня дієздатна особа має право надати у письмовій (електронній) формі згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотна смерть (смерть мозку або біологічна смерть).
Згода або незгода на посмертне донорство, заява про відкликання наданої раніше такої згоди або незгоди подаються у письмовій (електронній) формі за підписом особи, яка висловлює своє волевиявлення. Документ передбачає, що нотаріальне засвідчення аутентичності підпису не потрібне.
Законом визначається, що до 1 січня 2024 року забезпечення організації медичної допомоги із застосуванням трансплантації та/або провадження діяльності, пов’язаної з трансплантацією, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету шляхом реалізації пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів.
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім деяких положень, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року.
Доповнення
Нагадаємо, після розширення в Україні можливостей донорства в країні зросла кількість операцій з трансплантації. В Україні в 2021 році планують зробити мінімум 250 операцій з трансплантації органів і тканин, що майже в 2 рази більше ніж минулого року.
Завідувач відділу трансплантації нирки Національного інституту хірургії та трансплантології імені О.О. Шалімова Рубен Зограб’ян повідомляв, що вже станом на жовтень проведено понад 150 трансплантацій нирок. Раніше щорічна цифра пересадок в Україні не перевищувала 100-120 операцій за рік.
Крім того, в Міністерстві цифрової трансформації та МОЗ працюють над тим, щоб у додатку Дія зявився розділ в якому можливо дати згоду на посмертну трансплантацію.
Водночас, як писав УНН, наразі процедура розподілу донорських органів в Україні небездоганна. Так, в Україні був зафіксований випадок маніпулювання донорськими органами.