Цитата
“Володимир Зеленський ... поінформував співрозмовницю, що вакцин, виділених у межах фонду COVAX, буде недостатньо для щеплення у 2021 році критично необхідної кількості населення”, — інформують в пресслужбі.
За даними пресслужби, в зв’язку з цим Президент “закликав до більш активного залучення Європейської комісії до переговорного процесу України з виробниками”.
“У прагненні бути здоровими українці не відрізняються від європейців. Пришвидшення постачання вакцини може стати сильним сигналом того, що Європейський Союз радий бачити Україну за одним столом не тільки коли все добре, а й у складних ситуаціях”, — сказав Президент.
Реакція ЄК
Зазначається, що в ході розмови Урсула фон дер Ляйєн наголосила, що протягом 2021 року і країни Європейського Союзу, і держави-сусіди отримають достатню кількість доз вакцини.
“Зараз весь світ переживає безпрецедентну хвилю одночасної вакцинації”, — сказала Президент Європейської комісії.
Ситуація з вакцинами в ЄС
В даний час в Євросоюзі розгортається скандал, пов’язаний з великим скороченням поставок вакцини американської компанії Pfizer, яка вже сертифікована в ЄС, а також випереджувальним оголошенням компанії AstraZeneca, що її поставки вакцини в ЄС в першому кварталі 2021 року буде скорочено на 60%. Єврокомісія зажадала від компанії пояснень, а також оголосила про намір поставити під контроль будь-які поставки вакцини, виробленої на підприємствах в ЄС, за межі спільноти. Брюссель також вимагає від AstraZeneca “поставок вакцини в повному обсязі, адже пандемія та помирають люди”.
Відомо також, що Фон дер Ляйен раніше сьогодні в ефірі радіостанції Deutschlandfunk заявила, що ЄК вимагає від AstraZeneca виконати свої зобов’язання з постачання вакцини в Євросоюз при дотриманні прозорості.
Минулого тижня компанія повідомила ЄК, що замість обіцяних 80 млн доз вакцини в першому кварталі зможе поставити лише 31 млн доз через проблеми з виробництвом. У країнах ЄС це викликало обурення, оскільки плани по вакцинації виявилися на межі зриву. Крім того, глава ЄК вказала, що ЄС інвестував багатомільярдні суми в фармацевтичні компанії для розширення їхніх можливостей з виробництва вакцин.
Напередодні у ЗМІ з’явилась інформація про те, шо ЄС планує доручити своїм митним органам заблокувати експорт вакцин, якщо у них немає попереднього дозволу.
Сьогодні Єврокомісія офіційно оголосила про рішення тимчасово посилити правила експорту вакцин від COVID-19 на тлі нестачі вакцин, проте нові заходи поки не торкнуться України та ряду інших країн.