Цитата
"Єлбаси (Назарбаєв - ред.) знаходиться в столиці Казахстану місті Нур-Султані. Просимо не поширювати свідомо неправдиву та спекулятивну інформацію. Єлбаси проводить низку консультативних зустрічей і перебуває на прямому зв'язку з Президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим", - написав речник.
Додамо
Також, за словами Айдоса Укібая, у Нурсултана Назарбаєва відбулося кілька телефонних розмов із главами дружніх Казахстану держав.
"Єлбаси закликає всіх згуртуватися навколо Президента Казахстану для подолання поточних викликів та забезпечення цілісності нашої країни", - додав речник.
Контекст
1 січня у середньоазіатській країні різко зросли ціни на автомобільний газ: з 60 до 120 тенге за літр. Після цього в Актау та Жанаозені (Мангістауська область) люди стали збиратися в центрі міст та перекривати вулиці. Пізніше демонстрації розпочалися в Алма-Аті, Нур-Султані, Караганді, Атирау, Уральську, Талдикоргані, Кизилорді та Шимкенті. Задля придушення повстання президент Казахстану покликав на допомогу сили ОДКБ. Москва направила до країни близько 3 тис. військових. До введення військ до Казахстану приєднались Киргизстан, Білорусь та Вірменія.
Серед протестувальників були групи мародерів, які грабували магазини та нападали на співробітників правопорядку. Офіційна казахська влада називає їх терористами. Президент Касим-Жомарт Токаєв заявив про 20 тис. людей, які вчинили напад на Алма-Ату.
На вечір п’ятниці кількість затриманих у країні перевищила поріг у 4000 осіб. У МВС Республіки повідомляли, що під час “антитерористичної операції” вбили 26 “озброєних злочинців”.
7 січня Токаєв оголосив про наведення ладу в країні. Він також звинуватив силовиків країни в тому, що ті “проспали” протести. Раніше 5 січня Токаєв своїм указом відправив у відставку голову КНБ Каріма Масімова та його першого заступника Самата Абіша. Як Масімова, колишнього прем’єр-міністра Казахстану, так і Абіша, племінника першого президента країни Нурсултана Назарбаєва, раніше називали можливими кандидатами на пост глави держави.