naftove-embargo-dlya-rf-chomu-yes-dosi-vagayetsya-zablokuvati-rosiyski-energoresursi-ta-yaki-varianti-proponuye-ukrayina

Нафтове ембарго для рф: чому ЄС досі вагається заблокувати російські енергоресурси та які варіанти пропонує Україна

 • 253655 переглядiв

Чекати не можна: чому Київ виступає проти введення ембарго через пів року

На початку травня голова Європейської комісії Урсула фон-дер Ляєн запропонувала перехідний період у пів року для імпорту нафти, а відмову від російських нафтопродуктів до кінця поточного року.

"Ми зробимо так, щоб відмова від російської нафти пройшла гладко, щоб дати і нам, і нашим партнерам час домовитися з альтернативними постачальниками та мінімізувати вплив на світові ринки", – пояснювала такі терміни голова Єврокомісії.

У свою чергу, в Офісі Президента виступають категорично проти такої позиції ЄС щодо термінів блокування нафти. У коментарі УНН радник Президента України з економічних питань Олег Устенко зазначив, що 6 місяців означають “дати можливість росії отримати близько 200 млрд доларів лише за нафту”.

“Та позиція, яка є в Європейському Союзі стосовно того, що “ми введемо нафтове ембарго, але через 6 місяців” – нас точно не влаштовує. При чому, не влаштовує за багатьма показниками. Але в першу чергу це те, що не буде моментального відключення російської військової машини від постійного фінансування. Чекати 6 місяців – це означає дати можливість росії отримати близько 200 млрд доларів лише за нафту. У нас точно такого часу немає”, – наголосив Устенко.

Україна пропонує введення комбінованого підходу: що це означає

Радник Президента зазначив, що наразі активно обговорюється введення комбінованого підходу, який буде полягати в обмеженні ціни за нафту, і використанні, так званого, тарифного підходу – тобто, комбінація двох механізмів.

“Зараз росія продає свою нафту приблизно за 60 доларів за барель марки “Урал”. Вартість виробництва цієї нафти становить, приблизно, 10 доларів за барель. В підході, який зараз обговорюється: росія зможе отримувати в цей перехідний період часу 10 доларів – тобто, покриття повністю своїх виробничих витрат, не роблячи жодного прибутку на цьому. А 60 доларів будуть йти на потреби України”, – пояснив Устенко.

УНН також поспілкувався з приводу цього питання з експертом Центру Разумкова та ексдиректором інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України" Максимом Білявськиим, який прогнозує, що шостий пакет санкцій, включно з довгоочікуваним нафтовим ембарго – буде запроваджений вже у короткостроковій перспективі.

“Цей пакет санкцій буде прийнятий вже у короткостроковій перспективі – кількох місяців. Тому, варто очікувати, що у першій половині червня, все ж таки, європейська комісія прийме збалансоване рішення”, – вважає Білявський.

Чому Будапешт зволікає з санкціями

Однак питання часу все ж залишається відкритим. Радник Зеленського Устенко назвав три опції, чому ЄС досі вагається запровадити “кульмінаційний” шостий пакет санкцій саме з блокуванням російської нафти. Однією з таких опцій є приховані інтереси у тих країнах, які намагаються лобіювати інтереси російської федерації та знаходяться на “гачку” у російських спецслужб. Інші дві опції стосуються “вузького мислення” та бажання вести бізнес так, як було до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Відомо, що Угорщина займає опозиційний бік стосовно включення нафтового ембарго у шостий пакет санкцій проти росії та, можливо, перебуває на тому самому “гачку”, про який згадує радник Президента України.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відмовився піднімати це питання на зустрічі лідерів ЄС, яка відбудеться наступного тижня у Брюсселі, повідомляє Financial Times.

Угорський прем’єр має досить “теплі” політичні стосунки з російським диктатором володимиром путіним. Ще у лютому він заявив, що під час переговорів з путіним не побачив у нього "намірів робити щось різке щодо України".

А згодом додав, що “не бачить проблеми у тому, щоб платити за російський газ рублями”.

“Якщо подивитися на історію політичного становлення пана Орбана, ми побачимо, що його політична кар’єра була тісно пов’язана з прокомуністичими силами, які на той час активно працювали в Угорщині. Власне, цей зв’язок залишався і в 1990-х роках. І саме по цьому каналу зв’язку Орбана змушували підтримувати російську політику. Успішність Орбана зав’язана на тому, що його підтримували тривалий час російські спецслужби та російські кошти, які зароблялися, також і за рахунок нафти”, – пояснює експерт Центру Разумкова Максим Білявський.

Введення ембарго може відбутися у два кроки: що це означає для росії

Білявський прогнозує, що введення нафтового ембарго може відбутися у два кроки. Перший крок Україна може побачити вже у червні.

“Перший крок ми побачимо, скоріш за все, вже за 2 тижні, тобто на початку червня. Він полягатиме в обмеженні поставок російської нафти, безпосередньо, через морські порти. На сьогодні – це 20% від усіх обсягів поставок нафти. Власне, другим кроком стане повне ембарго на російську нафту”, – зазначив експерт.

Відкритим залишається питання стосовно можливості альтернативного продажу російської нафти. Як вважає радник Президента Олег Устенко, внаслідок санкцій росія має лише дві точки, куди вона може продавати свою нафту.

“Перша точка – це Китай. Але потреба Китаю в нафті трохи зменшується зараз. Це означає, що на 10-20% протягом цього року потреба буде менше. І є фізичне обмеження, яке полягає в тому, що нафту в Китай росія продає за допомогою того нафтопроводу, який в них є. Його потужності достатньо обмежені”, – пояснює Устенко.

Другою точкою, куди може продаватися російська нафта – є Індія. Однак, радник пояснює: для того, щоб продавати нафту в Індію, треба мати достатньо потужний флот, або орендувати кораблі, для того, щоб великі танкери постачали цю нафту в країну.

“І тут обговорюється питання, що не буде можливості для європейських компаній за допомогою свого флоту, перевозити нафту російського походження”, – продовжує Устенко.

Другою перешкодою для рф, є той факт, що російська нафта не повинна страхуватися європейськими страхувальниками. Це означає, що виникне фізичне обмеження з приводу того, що не буде можливості транспортувати нафту європейським флотом, зазначає співбесідник видання.

“Якщо в тебе є один можливий споживач, який ще має альтернативи закупівлі нафти в одній або в іншій точці, то це означає, що ціну, яка зараз існує на ринку, – Індія теж не буде давати росії. І тому буде достатньо різке зменшення доходів російської федерації по нафті в цей перехідний період, на ці 6 місяців. А вже після цього почне працювати нафтове ембарго повністю”, – зазначив радник Зеленського.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переговори між США та Венесуелою про заміщення російської нафти більше схожі на політичну гру – експерт

Українські Національні Новини

Політика

    Популярні

    Новини по темі

    Окуповано 95% території Луганської області - Гайдай

     • 137922 переглядiв

    В декількох регіонах України чутно вибухи

     • 1310207 переглядiв

    путін вважає, що Україна впаде раніше, ніж він сам - Кулеба

     • 271469 переглядiв

    Зеленський підтримав запровадження віз для росіян

     • 183987 переглядiв

    О 19:35 очікується авіадуар по Харкову – ОДА

     • 151192 переглядiв