“Відповідно до Порядку планування та фінансування природоохоронних заходів, затвердженого наказам Міністерства екології та природних ресурсів України від 12 червня №194, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за 994/27439, Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації направлялися до Міністерства екології та природних ресурсів України запити про виділення коштів з Державного фонду охорони навколишнього середовища в 2013—2016 роках для здійснення природоохоронного заходу „Забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення, оброблення і знешкодження непридатних або заборонених для використання хімічних засобів захисту рослин Чернігівської області“, однак кошти для здійснення зазначеного заходу не виділялися”, — йдеться у повідомленні.
Крім того, у Чернігівській ОДА повідомили, що в області зареєстровано лише одне підприємство — Гніденцівський газопереробний завод ПАТ “Укрнафта”, яке здійснює утилізацію масел та мастил мотороних. За 2016 рік воно утилізувало 8,862 т масел та мастил моторних.
Усі інші небезпечні відходи області передавалися на утилізацію в інші регіони України.
Станом на перше січня 2017 року в області залишається не утилізованим 284,5 тонн непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин, які планують утилізувати цього року. Чернігівська ОДА знов направила запит до Мінприроди з проханням виділення коштів з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.
Нагадаємо, у вересні 2016 року міністр екології та природних ресурсів О.Семерак, виступаючи у Європарламенті, пообіцяв, що кошти на утилізацію небезпечних пестицидів будуть закладені у Держбюджеті на 2017 рік.
“Ми зарезервували кошти для вирішення цієї проблеми в цьому році і заклали їх у проект Держбюджету 2017 року”, — сказав він.
Однак, як виявилось, у Держбюджеті на 2017 рік коштів на утилізацію небезпечних відходів ніхто не передбачив.
Нагадаємо, в Україні загалом вже накопичено понад 12 млн тонн небезпечних відходів (станом на кінець 2015 року данних за 2016 рік ще немає). Однак вже четвертий рік поспіль влада не виділяє кошти на їх утилізацію.
При цьому на Херсонщині не можуть знайти зниклі 180 бочок з непридатними пестицидами. Бочки стояли на відкритій місцевості, без відповідного огородження та попереджувальних знаків. При цьому решту пестицидів, а це близько 20 бочок, також ніхто не перевантажив.
Також не можуть перезатарити непридатні пестициди на Сумщині. Жителі сіл Синівка, Московське і Саї Липоводолинського району Сумської області вже 8 років страждають від звалища небезпечних відходів. Отруйні хімікати розміщені біля помешкання людей. Нещодавно було виділено кошти на перезатарення отрути, однак пестициди й досі залишаються на тому ж місці.
На Дніпропетровщині через брак коштів на утилізацію виявлений отрутомогильник з непридатними пестицидами засипали знов землею.
Джуринський отрутомогильник на Вінничині вже давно є джерелом хвороб та отруєння серед місцевих мешканців.
Довідка УНН: пестициди, у зв’язку з токсичністю, шкідливі для людини і навколишнього середовища. Потенційна загроза від їх використання полягає як у гострій токсичності при потраплянні в організм людини або тварин, так і в хронічній дії, в кумулятивному ефекті, в міграції залишків пестицидів водними і повітряними шляхами на значні відстані.
Серед хвороб, які можуть з’явитися внаслідок токсикації організму, — злоякісні пухлини (найчастіше — пухлини печінки), хромосомні порушення, підвищення інтенсивності мутаційного процесу, що пов’язано з підвищенням частоти прояву спадкових хвороб обміну, аномалій розвитку тощо.
Більше половини пестицидів належать до мутагенів — речовин, які змінюють спадкову природу рослин і тварин, включаючи людину.