Смерчі є звичайним атмосферним явищем, але доволі небезпечним.
“Ми називаємо їх смерчі, в Америці називають торнадо. Але вони там набагато потужніші. Це є нормою, вже літні процеси почалися. У нас найраніше на початку березня в Дніпропетровській області, 1 березня, був зафіксований перший смерч… Звичайно, що травень цього року був холодний, тому ми не спостерігали їх. А зараз уже на півдні температурний фон вищий. Повітряна маса волога і тепла, і відбувається утворення купчастих дощових хмар. Зараз ситуація сприятлива, особливо на півдні і сході, оскільки там температурний фон вищий - 20°”, - сказала Наталія Голеня.
Вона зазначила, що найближчими днями на півдні та сході України очікується суха повітряна маса, тому там не буде смерчів.
“Ми не можемо оцінити, наскільки зростає їх кількість. Раніше не було мобільних телефонів, і ніхто їх не фіксував. Тільки метеорологічні станції, якщо смерчі проходили десь повз них, або вже були наслідки руйнування. Тоді викликається комісія, створюється, і ми знаємо, що в такому-то районі проходив смерч. Зараз це частіше відбувається, оскільки у кожного є мобільний телефон, і може він це зафіксувати. Особливо часто вони утворюються з моря. Над Чорним і Азовським морем, і виходять на сушу. Але вони досить швидко затухають”, - додала Наталія Голеня.
За її словами, для утворення смерчу повинна бути досить висока температура, але вони можуть виникати і при 20°.
“Смерчі небезпечні дуже. Вітер там може бути більше 20, а то й більше 30 метрів за секунду. Саме цей вихор руйнує на своєму шляху все - дерева ламає, будинки зносить - дахи руйнує. У нас є статистика щодо кількості смерчів, але нарахувати, скільки їх було тоді і скільки тепер - неможливо… Внаслідок того, що тепліше стає - кількість їх, можна спрогнозувати, що має бути більшою. Оскільки температурний фон вищий. Коли достатньо вологи - ці явища будуть спостерігатися частіше”, - зазначила Наталія Голеня.
Нагадаємо, на Херсонщині зафіксували торнадо.