Цитата:
“Вже в березні, з 1 числа, я впевнений, ця програма буде працювати в Україні, відшкодування ставки за іпотекою до 7%. Для України ми бачимо у цьому перспективу. Звісно, ми розуміємо, що для окремих категорій громадян ставку треба зменшувати ще більше, і ми маємо намір вже протягом першого півріччя попрацювати і утворити можливість фінансового лізингу і іпотеки під 5%”, — сказав Прем’єр.
Деталі
Зі слів Шмигаля, це перспектива, над якою уряд сьогодні активно працює спільно з Національним банком України.
Що було раніше
Кабінет міністрів на засіданні 27 січня затвердив рішення про здешевлення вартості іпотечних кредитів до 7% річних.
В експертних колах кажуть, у "дешевій" іпотеці від уряду можуть бути підводні камені - "якщо це буде дійсно 7%, а не завуальовані якісь там додаткові відсотки - через рік збільшення або через два роки збільшення цих відсотків. Або окремий відсоток за видачу кредиту".
Хоча ще у серпні 2020 року Президент Володимир Зеленський повідомив, що є певні складності у впровадженні іпотеки під 10%, анонсованої у липні того ж року.
Зазначимо також, що за даними НБУ, минулого року попит на іпотеку серед населення рекордно зріс, зокрема і на тлі зниження відсотків за іпотечними кредитами.
Водночас, на початку 2020 року у НБУ вказували, що за рахунок іпотеки на сьогодні фінансується менше 5% угод з купівлі житла.
Що відомо про можливість дешевої іпотеки
Уряд у листопаді 2020 року доручив Міністерству фінансів забезпечити створення ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" для запуску доступного іпотечного кредитування населення.
В одному з листопадових інтерв'ю голова Мінфіну Сергій Марченко казав, що спеціальна компанія буде докапіталізована урядом.
З його слів, "планується, що такі кредити будуть надаватися у сумі до 2 млн грн за низькими відсотковими ставками, приблизно від 5 до 7 % річних на строк від 60 до 240 місяців". Другий напрям – фінансовий лізинг на строк до 20 років з відсотковою ставкою близько 5% річних і без сплати першого внеску. Зазначений напрямок фінансування буде спрямований для збереження робочих місць, сприяння в забезпечені житлом військових, поліцейських та інших службовців, вказував Марченко. Тоді, коментуючи, чи низькі ставки будуть фіксовані протягом усього періоду кредитування, міністр фінансів зазначав, що "так, держава бере на себе ризики, у тому числі інфляційні". Однак, він обіцяв запуск цих програм ще наприкінці минулого року, а про "доступну іпотеку" під 7% стало відомо лише наприкінці січня цього року.