Деталі
Голова Ради ЄС Шарль Мішель в своїй заяві до 9 серпня підтвердив, що Євросоюз і надалі підтримуватиме білоруський народ.
“Рік тому у жителів Білорусі відняли право вільно обирати свого лідера. Євросоюз твердо стоїть на вашому боці і буде робити це надалі. Законний заклик до демократичного майбутнього та поваги основних свобод і прав людини нарешті повинен бути почутий”, — заявив він. Глава Ради ЄС також закликав звільнити Романа Протасєвіча та інших політв’язнів.
One year ago today, the right to freely elect their leader was taken away from the people of #Belarus .
stands firmly with you and will continue to do so.
The legitimate call for a democratic future and respect for fundamental freedoms and human rights must finally be heeded. pic.twitter.com/Fdzz3zKubm
Опублікувала свою заяву 9 серпня і призначений посол США в Білорусі Джулі Фішер.
“Рік тому в цей день рекордна кількість виборців прийшли на дільниці, щоб зробити вибір на користь майбутнього Білорусі з новим керівництвом, — сказала Фішер. — На жаль, у режиму було інше бачення. Задовго до 9 серпня влада дала зрозуміти, що боротися на рівних вони не мають намірів. У відповідь сотні тисяч білорусів ясно заявили, що не приймуть результати сфальсифікованих виборів. Білоруси об’єдналися, разом виходили на марші, ризикували бути заарештованими або отримати травми. Білоруси наполягали на тому, щоб їхні голоси були почуті, а воля на виборах — підрахована. Їхня спрямованість, продемонстрована в великих і малих містах по всій країні, показала, що Білорусь готова до змін”.
На думку Фішер, завдяки діям людей Білорусь сьогодні приголомшливо відрізняється від Білорусі рік тому. Вона зазначила, що США разом з Литвою, Польщею, іншими країнами ЄС, Великою Британією, Канадою та партнерами виступають на захист основних свобод громадян Білорусі. Країни солідарні у невизнанні виборів в серпні минулого року.
“Ми закликаємо режим поважати права людини і основні свободи, а також дати можливість журналістам і співробітникам ЗМІ виконувати свою роботу без страху. І ми закликаємо до безумовного звільнення усіх політичних в’язнів. Цей перший крок необхідний для всебічного політичного діалогу і проведення нових президентських виборів під міжнародним наглядом. Події, пов’язані з виборами 9 серпня минулого року, на крок наблизили Білорусь до майбутнього, якого вона заслуговує, — майбутнього демократичної, суверенної і процвітаючої нації”, — заявила посол.
Заява Амбасадара ЗША Джулі Фішер З нагоди ўгодкаў сфальсіфікаваних презіденцкіх вибараў у Беларусі 9 жніўня и Наступний мірних пратестаў. pic.twitter.com/vAC1qNiGSC
— US Embassy Minsk (@USEmbBy) August 9, +2021З приводу річниці подій в Білорусі висловився також міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас. На його думку, вибори, що пройшли у минулому році, не були справедливими і вільними, а ціла країна опинилася в заручниках.
“Через рік після виборів у Білорусі, які не були справедливими і вільними, стало ясно: 9 серпня 2020 року стало поворотним моментом в історії Білорусі. Ціла країна знаходиться в заручниках у Олександра Лукашенка. Державна влада, яка заарештовує своїх громадян десятками тисяч за мирні протести, замикає їх, мучить і змушує їх покинути країну, втратила будь-яку політичну і моральну легітимність”, — вважає Маас.
Глава німецького МЗС також підтвердив, що Німеччина і ЄС продовжать підтримувати тих, хто бореться за основні демократичні цінності і права людини.
Міністерка закордонних справ Швеції і також діюча голова ОБСЄ Анн Лінде опублікувала в Facebook заяву, в якій стверджується, що країна разом з ЄС і далі буде підтримувати громадянське суспільство в Білорусі.
“Завтра виповнюється рік з дня фальсифікації президентських виборів у Білорусі, — написала Лінде. — Рік тому надії білоруських виборців на вільні і справедливі вибори впали. Народ вийшов на масові мирні демонстрації протесту. Жінки вийшли на вулиці на спокійні і мирні маніфестації. Режим жорстоко відповів. З серпня минулого року режим придушував, переслідував і заарештовував мирних демонстрантів, опозицію, журналістів і правозахисників. Швеція і ЄС будуть і надалі чітко вимагати від Лукашенка припинити насильство і переслідування мирних демонстрантів, опозиції і правозахисників. Всі політичні в’язні і довільно затримані, включаючи Протасєвіча і Сапегу, повинні бути негайно і беззастережно звільнені. Політично мотивовані звинувачення повинні бути зняті. Тим, кого змусили покинути країну, потрібно дозволити повернутися. Винні у насильстві та репресіях повинні бути притягнуті до відповідальності”, — підкреслює вона.
Лінде підкреслює, що політична криза у Білорусі може бути вирішена за допомогою мирного і демократичного процесу за підтримки громадянського суспільства та незалежних ЗМІ.
“Яким повинен бути політичний перехід — вирішувати народу. Але Швеція і інші країни ЄС будуть продовжувати підтримувати білорусів і громадянське суспільство у Білорусі усіма можливими способами. ОБСЄ також готове підтримати діалог, до якого закликає опозиція”, — заявила глава шведської дипломатії.
Також Лінде заявила, що Швеція і ЄС не визнають результати президентських виборів 9 серпня.