Деталі
“Генеральна прокуратура направила до Верховного суду для визначення підсудності кримінальну справу стосовно Марії Колеснікової і Максима Знака, яким інкриміновано вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 357 („Змова чи інші дії, вчинені з метою захоплення державної влади“), ч. 3 ст. 361 („Заклики до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці“) і ч. 1 ст. 361-1 („Створення екстремістського формування“)”, — наголошується в повідомленні.
За даними слідства, обвинувачені спільно з іншими особами не пізніше 16 липня 2020 року нібито вступили в таємну змову з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом. “Обвинувачені та інші учасники змови розподілили ролі в зазначеному злочині проти держави і приступили до його виконання”, — зазначили в Генпрокуратурі. Згідно з планом, стверджують у відомстві, опозиціонери в різних місцях, проголосивши і позиціонуючи себе представниками переважної більшості громадян Білорусі, готували і публічно озвучували заяви про перемогу на виборах кандидата Світлани Тіхановської, втрати народом Білорусі довіри до органів влади і управління, слабкості чинної влади. “Неодноразово прямо і в завуальованій формі закликали до визнання виборів недійсними, а чинного главу держави — нелегітимним”, — наголошується в повідомленні.
“Дані” прокуратури про Координаційну раду
У прокуратурі додали, що 18 серпня 2020 року в Мінську Колеснікова, Знак і ряд інших осіб заявили про створення Координаційної ради як єдиного представницького органу білоруського суспільства для організації передачі влади. При цьому, за даними відомства, дійсною метою створення Координаційної ради нібито була координація протестної активності, в тому числі по організації і проведенню дій, спрямованих на захоплення державної влади і зміну політичного керівництва неконституційним шляхом, розпалювання політичної, ідеологічної і соціальної ворожнечі в суспільстві, а також публічні заклики до того, що перешкодило законному функціонуванню органів державної влади. “Названі напрямки роботи „координаційної ради“ свідчать про здійснення ним екстремістської діяльності”, — заявили в Генпрокуратурі Білорусі.
У відомстві зазначили, що пред’явлене обвинувачення нібито обґрунтовано, розслідування обставин було проведено всебічно і об’єктивно, а зібрана доказова база — достатня. Повідомляється, що Колесніковій і Знаку залишили колишній запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
Справа Колеснікової і Знака
Колеснікову затримали в ніч з 7 на 8 вересня минулого року нібито за підозрою в закликах до захоплення влади. З санкції прокурора її взяли під варту. 16 вересня їй було пред’явлено звинувачення в публічних закликах до захоплення державної влади або насильницькій зміні конституційного ладу Білорусі. Потім в лютому нинішнього року Колеснікову звинуватили ще за двома статтями КК — в змові з метою захоплення влади і створенні екстремістського формування.
Знака затримали 9 вересня минулого року, йому пред’явили звинувачення в закликах до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці. Він оголосив голодування в знак протесту. У грудні Генпрокуратура порушила дві нові кримінальні справи стосовно членів Координаційної ради за фактами створення нібито екстремістського формування і керівництва ним, фінансування його діяльності і змови з метою захоплення державної влади. 10 лютого Знаку також пред’явили звинувачення за цими двома статтями.
Відповідно до білоруського законодавства, Колесніковій і Знаку загрожує до 12 років позбавлення волі.