Цитата:
“Якщо порівняти кількість перетинів кордону 2019-го і 2020 років, то скорочення відбулося на 64%. За 2020 рік було видано 1,8 млн запрошень українців на роботу, це відповідає цифрам і попередніх, доковідних років. Тобто, польські роботодавці практично відразу після введення карантинних заходів, з початку травня, зрозуміли, що без українців буде складно обійтися, тому вони почали вбудовуватися в нову систему, коли роботодавці забезпечували проходження 14-денного карантину, забезпечували житло, а після — як карантин почав послаблюватися — стали забезпечувати тестами українців, які до них приїжджають. Тобто, бізнес дуже швидко підлаштовувався під нові умови”, — пояснив експерт.
Деталі
Воскобойник пояснив, що найбільше постраждала сфера готельно-ресторанного бізнесу, там найбільше скорочення, але активно почала розвиватися інтернет-торгівля, інтернет-магазини, сфера доставки і дистанційного обслуговування.
“Відповідно, знадобилися робочі руки — упаковка товарів в інтернет-магазинах, на складах і так далі. Тому ті українці, які були в Польщі, змогли адаптуватися”, — вважає експерт.
Воскобойник зазначає, що польська влада дуже швидко відреагувала на обставини і дозволила до закінчення дії карантину перебувати на території Польщі навіть тим, у кого закінчилася дія віз. За словами експерта, це прекрасний приклад активної взаємодії держави і бізнесу, який дозволив українцям працювати.
“У Чехії все було складніше, але 150 тисяч українців знайшли там для себе роботу в минулому році. І знову ж таки, ці цифри не набагато менші, ніж у попередні роки. Якщо порівнювати перший квартал цього року з 2020-м, то в 2020-у перший квартал — близько 2,1 млн осіб, в 2021-у — близько 930 тис. осіб, скорочення відбулося на 58%. Але враховуємо, що на початку минулого року карантину ще не було, а в цьому — був”, — розповів експерт.
Зараз Польща знову відчуває брак робочої сили і буде робити все, щоб заманити українських громадян.
“Зараз вже готуються зміни в імміграційне законодавство, одне з них — спрощення документообігу в цифру йде, можливість більш тривалого перебування в Польщі, і вони вже будуть давати можливість трудовим мігрантам їхати з сім’ями. Так що все підходить до того, що буде не просто трудова міграція, а еміграція”, — вважає експерт.
У ситуації, що виникла, немає нічого дивно, з огляду на різницю в зарплатах: в Україні мінімальна зарплата — 6000 грн, у Польщі — 750 євро.
“Люди завжди шукають, де краще, і дуже важко повертаються”, — вважає експерт.
Доповнення
Наприкінці травня заступниця міністра розвитку, праці й технології Польщі Івона Міхалек повідомила, що влада Польщі планує низку заходів, які мають спростити доступ іноземцям, зокрема українцям, до ринку праці у країні.