Цитата
За його словами, протестувальники в Алма-Аті щодня питають у нього, як діяти. “Я бачу себе лідером опозиції”, — сказав Аблязов. Він також додав, що планує повернутися до Казахстану, щоб очолити тимчасовий уряд, “якщо протести досягнуть потрібного охоплення”.
Деталі
У ході інтерв’ю Аблязов закликав західні країни втрутитися в те, що відбувається в республіці, щоб не допустити зближення Росії та Казахстану. “Казахстан зараз є учасником геополітичної гри, і якщо Захід не дасть відсіч, то Росія змусить республіку стати частиною структури на кшталт Радянського Союзу”, — вважає колишній банкір.
Доповнення
Напередодні Аблязов в інтерв’ю російським ЗМІ заявив, що “бере участь” у протестах у Казахстані. Ця участь, пояснив він, полягає у багаторічній опозиційній діяльності, а те, що люди вийшли зараз на вулиці, є результатом невпинної агітаційної роботи.
Контекст
1 січня у середньоазіатській країні різко зросли ціни на автомобільний газ: з 60 до 120 тенге за літр. Після цього в Актау та Жанаозені (Мангістауська область) люди стали збиратися в центрі міст та перекривати вулиці. Пізніше демонстрації розпочалися в Алма-Аті, Нур-Султані, Караганді, Атирау, Уральську, Талдикоргані, Кизилорді та Шимкенті. Задля придушення повстання президент Казахстану покликав на допомогу сили ОДКБ. Москва направила до країни близько 3 тис. військових. До введення військ до Казахстану приєднались Киргизстан, Білорусь та Вірменія.
Серед протестувальників були групи мародерів, які грабували магазини та нападали на співробітників правопорядку. Офіційна казахська влада називає їх терористами. Президент Касим-Жомарт Токаєв заявив про 20 тис. людей, які вчинили напад на Алма-Ату.
На вечір п’ятниці кількість затриманих у країні перевищила поріг у 4000 осіб. У МВС Республіки повідомляли, що під час “антитерористичної операції” вбили 26 “озброєних злочинців”.
7 січня Токаєв оголосив про наведення ладу в країні. Він також звинуватив силовиків країни в тому, що ті “проспали” протести. Раніше 5 січня Токаєв своїм указом відправив у відставку голову КНБ Каріма Масімова та його першого заступника Самата Абіша. Як Масімова, колишнього прем’єр-міністра Казахстану, так і Абіша, племінника першого президента країни Нурсултана Назарбаєва, раніше називали можливими кандидатами на пост глави держави.