З тих умов, які зараз виставляє МВФ для отримання Україною наступного траншу, найбільш важкими є дві, каже він.
“Перша — наведення порядку з керівництвом антикорупційних органів нещодавно створених. Ця тему на слуху у наших міжнародних партнерів, вони багато уваги приділяють під час розмов про Україну. Вони вважають це ключовий чинник неефективного використання не тільки бюджетних коштів, але й тієї фінансової допомоги, яку Україна отримує від міжнародних партнерів, від фіногранізацій та урядів багатьох країн. І ця тема ніколи не буде відкладена у бік поки Україна не продемонструє реальних кроків боротьби з корупцією через новостворені антикорупційні органи”, — сказав експерт.
Друга умова — це історія з “ПриватБанком” та задоволення проти нього судових позовів в інтересах родини Суркісів.
“Мова про те, чи не буде Україна в другий раз знову платити за те, за що вже одного разу бюджет і так розрахувався під час націоналізації „Приватбанку“. І чи не буде в будь-якій формі здійснено повернення банку чи то винесення судових рішень на їх користь. Адже ті претензії, які пред’являються, лягають на плечі вже державного банку. І тоді мова про використання не лише державних коштів, але і коштів західних партнерів, які зараз цей державний бюджет кредитують.
Це зараз найбільш важливі теми для продовження співпраці з МВФ і отримання наступного траншу”, — пояснив Новак.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: МВФ не погодиться фінансувати Суркісів, а тому наступний транш під питанням — експерт
Фактично, у цьому контексті, можна говорити про те, що загравання з олігархами з боку певних представників влади, в тому числі й судової, зараз руйнують міжнародні партнерські відносини України із західними колегами, погоджується експерт.
“... бо олігархи ставлять свої інтереси вище інтересів держави Україна. З одного боку це можна зрозуміти, а з іншого — на державі Україна вони нажили свої статки і активи, якими сьогодні володіють, тому тут можна було б очікувати хоча б співмірного ставлення до особистих інтересів і до державних. Хоча б зі знаком дорівнює. А ми бачимо 100% тільки особистого інтересу, а все інше їх не цікавить”, — додав Новак.
Він також зауважив, що у ВР зараз лежать аж два законопроекти, які мають унеможливити стягнення з України коштів на користь Суркісів в рамках виконання запобіжного заходу.
“І мають депутати проявити державницьку позицію. А цього можна очікувати тоді, коли без траншу МВФ вже буде проглядатися взагалі обвал наповнення бюджету, національної економіки і так далі. Тільки критична ситуація змусить швидко приймати ті рішення, які можна прийняти спокійно”, — резюмував експерт.
Нагадаємо, 2 вересня Печерський райсуд Києва під головуванням Сергія Вовка задовольнив позов офшорних компаній братів Суркісів до ПриватБанку на 350 млн доларів. А 8 вересня, ВС зупинив виконання цієї ухвали.
Також нагадаємо, у Верховній Раді хочуть розібратися із походженням коштів на офшорах Суркіса. Для цього вирішують питання про створення ТСК.
Зауважимо, що під сумнів легальність походження коштів на рахунках офшорних компаній (Sofinam Investments, Lumil Investments, Berlini Commercial, Camerin Investments, Sunnex Investments, Tamplemon Investments — ред.) родини Суркісів поставили американські аудитори.
Так, у звіті Kroll йдеться про виведення з “ПриватБанку” за участі цих офшорів 150 млн грн. І ще вказується, що відбувалося це через схему почергових кредитів, а потім депозитів, відсоткові ставки на які складали неіснуючі в жодному банку — у п’ятеро завищені — відсотки.
Вказаний аудит американської компанії, як пояснили в НБУ, охопив 10 років діяльності “ПриватБанку”.