Цитата
“Ми сподіваємося, що наші друзі усвідомлюють, що незабаром їм належить зробити вибір між постачанням все більшої кількості російських вуглеводнів гігантськими новими трубопроводами та захистом України та відстоюванням справи миру та стабільності”, — сказав Джонсон.
У посланні європейським країнам, які значною мірою залежать від російського газу, прем’єр-міністр заявив, що, на його думку, президент РФ Володимир Путін може серйозно підійти до обмеження постачання трубопроводів, що проходять через Східну Європу, якщо Захід заявить про свій намір захищати Україну.
“Тому, коли ми говоримо, що підтримуємо суверенітет і цілісність України, це не тому, що ми хочемо ворогувати з Росією, або що ми хочемо якимось стратегічним чином оточити чи підірвати цю велику країну”, — сказав Джонсон.
Контекст
У той час як Європа зазнає енергетичної кризи, президент Росії Володимир Путін сподівається, що влада Німеччини незабаром сертифікує газопровід “Північний потік — 2”, яким у найбільшу економіку Європи поставлятиметься більше російського газу. Він пройде в обхід транзитних країн, зокрема України, яка має історію протистояння з Москвою щодо цін на газ.
Водночас, у понеділок Франція та Німеччина застерегли Росію від заподіяння шкоди територіальній цілісності України на тлі масштабної та незвичайної концентрації російських військ на кордонах країни.
15 листопада видання Bloomberg повідомило, що США разом з європейськими союзниками готують відповідь, якщо Росія розпочне широкомасштабне вторгнення в Україну.
Російські війська біля українського кордону
З кінця жовтня у ЗМІ почали з’являтись повідомлення про те, що Росія нарощує військові сили на кордоні з Україною. Про це писала The Washington Post. А газета Politico у свою чергу опублікувала супутникові знімки. На них зображено скупчення танків російської армії біля міста Єльня у Смоленській області, приблизно за 250 км від кордону з Україною.
Новина викликала занепокоєння деяких офіційних осіб у США та Європі.
Як стало відомо 6 листопада, президент Сполучених Штатів Джо Байден відправив до Москви главу ЦРУ Білла Бернса, щоб попередити Кремль про те, що США уважно стежать за нарощуванням військ біля кордону з Україною і спробувати визначити, чим керується у своїх діях Росія.
Пентагон заявив, що слідкує за нарощуванням російських військ біля кордонів України.
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр після цього зазначила, що нинішню ситуацію із передислокуванням російських військ українські військові спостерігають на постійній основі. Довкола українського кордону та на тимчасово окупованих територіях Донеччини і Луганщини Росія постійно постійно дислокує близько 90 тисяч солдатів. За її словами, Росія не відмовиться від своєї агресивної політики щодо України і вже взимку, за даними розвідки, РФ планує збільшити кількість військового контингенту на кордоні із Україною.
Водночас, прессекретар Президента України Сергій Никифоров заявив, що Україна не має підтвердження інформації про те, що Росія знову нарощує кількість військових у Криму, ОРДЛО та поблизу українських кордонів. Міністерство оборони називає ці повідомлення елементами психологічного чи пропагандистського тиску, кажуть в ОПУ.