dubilet-rozyasniv-printsip-zamini-uryadovogo-spetszvyazku-na-dodatok-u-smartfoni

Дубілет роз’яснив принцип заміни урядового спецзв’язку на додаток у смартфоні

 • 10022 переглядiв

"Я спілкувався з журналістами у себе в кабінеті і показав їм 10 стареньких телефонів, які стоять у мого робочого місця. Я сказав, що на підтримку урядового зв'язку Україна витрачає мільярди і, можливо, ми могли б у майбутньому замінити цю радянську систему на щось більш ефективне", - написав Дубілет.

Дубілет розповів, як можна спробувати зробити цю систему більш надійною та ефективною.

"Уявіть собі, що замість цих древніх телефонів (або, на першій стадії, додатково до них) ми видаємо керівникам держави спеціальні смартфони. На ці смартфони встановлено мобільний додаток для голосового та текстового зв'язку, який шифрується алгоритмами постквантумної криптографії (алгоритми, які не можна зламати навіть квантумними комп'ютерами). Телефони виходять у мережу через захищений wi-fi", - зазначив Дубілет.

На його думку Україна не може собі дозволити підтримання виділених каналів зв'язку.

"Замість цього ефективніше робити peer-to-peer шифрування (бажано, без транзитного сервера). Ми могли б шифрувати дані одночасно двома алгоритмами (наприклад, українським Kalina і іноземним AES), що гарантує конфіденційність навіть в разі компрометації одного з двох", - розповів Дубілет.

За його словами, правильне шифрування та використання загальних каналів зв'язку — це більш надійний метод, ніж використання нібито захищеного каналу.

"Тут немає компромісів з безпекою. Одна справа, коли в тебе є один виділений канал, який ворог може зламати або знищити, а інша справа, коли таких каналів багато, і ти можеш між ними перемикатися", - написав Дубілет.

Дубілет вважає, що виділені канали можна залишити суто для військових комунікацій.

"Але, повірте, коли, умовно, голова ОДА дзвонить міністру, нічого військового в цих комунікаціях зазвичай немає. Більш того, теоретично можна зробити цей додаток open source, щоб хто завгодно міг переконатись в тому, що в ньому не залишено ніяких “бекдорів”. Хоча тут теж є свої ризики, треба обговорювати", - зазначив він.

Дубілет також пояснив чому потрібно видати спеціальні смартфони, а не встановлювати додаток на звичайні.

"Щоб виключити злам на апаратному рівні, а також зараження через інші додатки. Хоча теоретично тут теж можуть бути ризики, пов'язані з виробниками (Apple/Google та інші)", - розповів Дубілет.

Також він наголошує, що мова може йти не про миттєву заміну цієї системи, а доповнення.

"Не секрет, що зараз топ-політики в основному використовують для своїх комунікацій (в тому числі на чутливі теми) стандартні месенджери. Такий додаток міг би стати альтернативою хоча б Вотсапу/Телеграму", - зазначив Дубілет.

Окрім того, він звернув увагу на те, що це попередній концепт. Дубілет готовий обговорювати його з експертним співтовариством.

"Такий проект міг би зробити урядовий зв'язок більш захищений, а бюджет — більш ефективним", - додав він.

Нагадаємо, Раді запропонували змінити механізм щодо обробки персональних даних.

Українські Національні Новини

Політика

    Популярні

    Новини по темі

    Пожежі за тиждень забрали життя 26 українців

     • 8700 переглядiв

    ДТП із чотирма загиблими на Київщині: стали відомі подробиці

     • 12071 переглядiв

    Вбивство адвоката на Житомирщині: стали відомі деталі

     • 38677 переглядiв

    Туман у столиці утримається до обіду - синоптики

     • 10821 переглядiв

    У Києві за вихідні сталося понад 170 ДТП

     • 17288 переглядiв

    Посол Польщі неоднозначно відгукнувся про київський костел

     • 18560 переглядiв