За даними експертів, у січні-травні цього року Україна поставила на зовнішні ринки 767 тонн свинини загальною вартістю 1,7 млн дол.
"Так званим "піком" можна назвати обсяги постачань у травні - 240 тонн", - йдеться у повідомленні.
Найбільшим покупцем української свинини є В’єтнам, повідомляють в UFEB.
"На цю країну припадає майже половина від загальної частки експорту, основними позиціями постачань зазвичай є морожені нижні частини туші та лопатки", - розповіли аналітики.
При цьому, імпорт свинини Україною росте. За підсумками п'яти місяців загальний обсяг імпорту продукту зріс на 42,6%, або на 4,4 тис. тонн.
"Імпорт, в свою чергу, перевищує експорт, але не є критичним для внутрішнього ринку. Загальний обсяг постачань за підсумком п’яти місяців склав 10,3 тис. т на загальну вартість 19,1 млн USD", - розповіли в UFEB.
Як повідомляв УНН, в Україні імпорт свинини істотно перевищує експорт не перший місяць.
Разом з тим, українці їдять в три рази менше свинини, ніж європейці. Паралельно, ціни на свинину в нашій країні вже вище, ніж в Європі. Серед причин цінового буму фахівці називають епідемію АЧС.
На думку депутата Сергія Тригубенка, контролери, в особі Держпродспоживслужби, неефективно і непрофесійно протистоять вірусу, і тому українські фермери продовжують відчувати мільйонні збитки.
Нагадаємо, у той же час, в Україні дедалі більшими обсягами імпортують свинину з Польщі та інших країн. Тваринники відзначають, що без контрабанди не обходиться, а також закликали прем'єра Гройсмана в цьому розібратися.
Рекордний імпорт свинини в Україну також пов'язують з АЧС.